"Театъра Мъдростта" – под това мото преминава поредното издание на Есеннния международен театрален фестивал "Сцена на кръстопът" в Пловдив, който се открива днес (10 септември). Както всяка година, програмата предлага богата гама от представления, изложби и концерти, като за всички тях входът е свободен или с покани, които може да получите на касата на Драматичния театър "Николай Масалитинов" в Града под тепетата.
След откриващото представление "Вампир", по пиесата на Антон Страшимиров, почитателите на театралното изкуство ще могат да се насладят на спектаклите "Една българка", "Народът на Вазов", "Амадеус" и други.
В рамките на фестивала ще бъдат представени и няколко литературни заглавия, като „Колко е лесно да бъдеш обичан – 25 истории от учениците на Стефан Данаилов" и биографичната книга на режисьора професор Иван Добчев – "Автопортрет в огледалото на сцената".
Важна част от програмата са и няколко изложби като "Ред 8, място 14" на скулптора Валентина Златарова, която се открива на 11 септември в галерия "Димитър Георгиев". Тя включва творби, вдъхновени от представленията на Драматичен театър Пловдив, сред които изпъкват заглавия като "Възвишение", "Одисей", "Евридика в подземния свят" и други.
От 2015 година Валентина Златарова живее и работи между Великобритания и Испания, като артистичните ѝ търсения винаги досега са били свързани с човешките форми, пресъздадени от устойчиви материали.
Пълната програма на фестивала може да разгледате тук.
Снимки: stageatacrossroads.bg
В продължение на четири дни, между 28 и 31 октомври, жителите и гостите на крайдунавския град Русе ще имат възможността да се насладят на бразилско кино, литература, музика с вход свободен! Събитието се провежда в прекрасната сграда на..
Италианско-френско-испанската 138-минутна биографична драма „Лимонов“ спечели голямата награда за майсторска литературна адаптация в международния конкурс за пълнометражен игрален филм на „Синелибри“. Фаворитът бе обявен от председателя на журито..
На 27 октомври се навършват 165 години от рождението на акад. Александър Теодоров-Балан, който е първият теоретик на българския книжовен език, фонетика и граматика. Той е роден е роден през 1859 г. в с. Кубей, Бесарабия. Неговият баща Стоян..
Румънският президент Клаус Йоханис награди маестро Найден Тодоров с орден "Културни заслуги" с ранг "Велик офицер" за "Популяризиране на културата"...