Като хаотичен и непредсказуем – така работещите в туризма определят отминаващия летен сезон по българското Черноморие. Въпреки предварителните опасения, свързани с войната, пандемията и икономическата криза, курортите ни тази година бяха пълни – предимно с български и по-малко с чужди туристи. "Голяма част от туроператорите с чартърни програми за България тази година първоначално увеличиха, след това намалиха капацитетите си, но като цяло сезонът е по-силен от миналата година от гледна точка на заетост" – каза за Радио България Десислава Димитрова – член на Бургаската регионална туристическа камара.
Още е рано за равносметка, но оживлението в крайбрежните ни комплекси и населени места през горещите месеци беше видимо. Най-голям интерес имаше към Южното ни Черноморие, където в разгара на август базите в някои къмпинги и комплекси достигнаха 100% заетост. Според Десислава Димитрова обаче, галопиращата инфлация буквално “изяжда“ приходите на бизнеса:
В момента много хотелиери по морето предлагат намаления “last minute”, тъй като хората се влияят не само от цените, но и от метеорологичните прогнози за септември и резервират в последния момент. Добрата новина е, че тази година се радваме на циганско лято, а температурата на морската вода, почти до края на месеца, няма да падне под 22°C, или поне така вещаят синоптиците.
"Нямаме резервации, които да са направени предварително, така че да осигурят стабилен сезон – казва Десислава Димитрова. – Но когато прогнозата е за хубаво време, а за тази седмица казват, че температурата ще стигне до 32 градуса, имаме резервации в последната минута. Те са основно за възрастни туристи и семейства с малки деца, това е "таргетът", към който се насочваме през септември. В момента имаме ученически групи, семинари и други събития. Така че колегите са позитивно настроени и се опитват да удължат сезона, доколкото е възможно. Но все още не се знае какви ще бъдат компенсациите за ток през месец октомври за тези, които биха искали да посрещат туристи и през идния месец" – каза в заключение Десислава Димитрова.
Снимки: Венета Николова
Новата екопътека над село Невша в община Ветрино (Варненска област) вече е факт – 10‑километровият маршрут, водещ до впечатляващите скални феномени Голямо и Малко було, беше официално открита в първите дни на месец май от местната администрация,..
Родопската община Ардино обяви, че е започнала подготовката на кандидатурата си за участие в петото издание на инициативата на Световната организация по туризъм към ООН " Най-добрите туристически селища" . Идеята на международната програма е не..
Горна Оряховица често остава незаслужено скрита от погледите на туристите, въпреки че отстои едва на 10-ина километра от старата ни столица Велико Търново . Градчето е живописно разположено в подножието на Стара планина, край бреговете на река Янтра,..