Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кръстова гора – там, където вярата в Бога прогонва унинието

Снимка: plovdivskamitropolia.bg

Кръстовден, който Църквата отбелязва на 13 и 14 септември като Всемирно Въздвижение на Светия Кръст Господен, е един от най-големите християнски празници, почитан с особена тържественост. В този знаменателен за християните ден, през 335 г. вярващите се прекланят пред намерения от царица Елена Кръст Господен в храма "Възкресение Христово" на Божи Гроб.

За Православния свят Кръстовден е един от четирите християнски празници в годината, в които се извършва поклонение на свети места. В България, всяка година, в нощта на 13 срещу 14 септември, хиляди вярващи от страната и чужбина се стичат за бдение на Кръстов връх, с надежда за изцеление и Божия подкрепа. Той се намира в местността Кръстова гора в Средните Родопи, където през 1956 г., върху останките на стара духовна обител, е изграден манастирският комплекс "Света Троица", а през 1995 г. е съградена църквата "Покров на Пресвета Богородица".

Хората вярват, че на мястото, където планината образува кръст, е съхранена частица от Кръста Господен, който царица Елена дала на сина си император Константин. Местността се слави с целебната си сила, за която свидетелстват десетки разкази на оздравели от тежки и нелечими заболявания. Още за големия празник и Кръстова гора можете да прочетете в публикацията на Радио България:

Съставил: Дарина Григорова
Снимки: plovdivskamitropolia.bg, pixabay
По публикацията работи: Анна Фуцкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Михайло Парашчук оставя почерка си върху важни софийски сгради

На 16 ноември 1878 г. е роден Михайло Парашчук – украинският скулптор, създал архитектурни елементи от украсата на някои от най-импозантните сгради в българската столица. Пътят му тръгва от село Варваринци (тогава в пределите на Австро-Унгарската..

публикувано на 16.11.24 в 09:05
Побиването на колчетата по новата гранична линия, някъде край Белоградчик.

104 години от анексирането на Западните покрайнини

На днешния 6 ноември отбелязваме 104 години от анексирането на Западните покрайнини през 1920 г., по силата на Ньойския мирен договор от 1919 г., поставил края на Първата световна война. Западните покрайнини – колкото близо, толкова и далеч от..

публикувано на 06.11.24 в 06:35

Почитаме свети Патриарх Евтимий като покровител на целия български народ

Точно преди една година Българската православна църква учреди нов празник в църковния ни календар – Прославление на светите мощи на св. патриарх Евтимий Търновски . Според църковни източници, последният български патриарх преди падането на..

публикувано на 22.10.24 в 09:50