22 партии и 6 коалиции участват в предсрочната парламентарна надпревара. Кандидатите за народни представители са 6 624, преобладават мъжките кандидатури (4670), докато дамите са 1954. Те ще се борят за гласовете на малко над 6.6 милиона гласоподаватели. Право да гласуват в изборите имат българските граждани, навършили 18 години, които не са поставени под запрещение и не изтърпяват наказание лишаване от свобода. Лицата със статут на постоянно пребиваващи в Република България, които не са български граждани, нямат право да гласуват при произвеждане на избори за народни представители.
Гласуването се провежда машинно във всички избирателни секции с повече от 300 избиратели. Според Изборния кодекс с хартиени бюлетини се гласува, когато правото на вот се упражнява в подвижна избирателна кутия или в избирателни секции в лечебни заведения, институции за предоставяне на социални услуги, на плавателни съдове под българско знаме, както и в избирателни секции извън страната, за образуването на които са подадени по-малко от 300 заявления, или в които на последните избори са гласували по-малко от 300 избиратели.
Изборните секции в страната са 11 636 на брой, от които 9396 са оборудвани с по една машина, а в 2240 ще има възможност да се гласува на две електронни устройства, изчисли БГНЕС.
Зад граница ще бъдат отворени 755 изборни секции в 62 държави, информира служебният министър на външните работи Николай Милков – това е с 4 секции повече от вота през ноември 2021, но по-малко от рекордните 784 през юли м.г. В 300 от тях ще се гласува с машини, в останалите ще се използват хартиени бюлетини. Адресите на секциите за гласуване в чужбина са публикувани на сайта на Външно министерство.
По закон изборният ден приключва в 20.00 часа, но не по-късно от 21.00 ч., когато пред секцията има негласували избиратели. За секциите извън страната гласуването започва в 7.00 ч. и приключва в 20.00 ч., съответно 21.00 ч. местно време.
Четири социологически агенции ще провеждат проучвания в деня на вота, но резултатите от екзитполовете ще бъдат обявени след приключване на изборния ден. Централната избирателна комисия (ЦИК) трябва да обяви получените гласове и разпределението на мандатите между партиите и коалициите не по-късно от 4 дни след вота.
Над 1000 международни наблюдатели и 18 организации проследяват честността на изборния процес у нас, съобщи Росица Матева, заместник-председател на ЦИК.
В публикациите си на десет езика днес Радио България ще проследи изборния ден в страната и чужбина и ще даде трибуна на събеседници с различни гледни точки към изборния процес в България.
Информация, сигнали, снимки и видеа за вота в чужбина можете да изпращате на radiobulgaria@bnr.bg и на страницата ни във Фейсбук.
Съставил: Елена Каркаланова
Снимки: БГНЕС, архивС премиера Росен Желязков обсъдихме плана на ЕС за нова стратегия за Черно море, която Еврокомисията ще представи скоро. Това съобщи комисарят по разширяването Марта Кос, която е на официална визита в София. "Черноморският регион е изключително важен за..
В четвъртък , 17 април, ще бъде предимно слънчево. След обяд над планинските райони в западната половина от страната ще има временни увеличения на облачността, но само на изолирани места там ще превали краткотраен дъжд. Вятърът ще е от..
Министерският съвет прие и внася за обсъждане в парламента промени в Наказателния кодекс, с които се завишават санкциите за изтезания на животни и се добавят нови, по-тежки наказания, когато стореното е заснето с цел разпространение. Когато..
Розов пеликан се превърна в истинска атракция за жителите във Варна. Стотици хора го срещат в района на Морската гара в града и бързат да публикуват..
Българската православна църква, начело с Патриарх Български и Софийски митрополит Даниил и членовете на Светия Синод, отправи към вярващите християни..
Търговище е домакин на поредното издание на състезанието по ориентиране за Купа "Великден". За дните от 18 до 21 април в града се събраха около 500..