Изборният ден в Румъния протича нормално. Към 13 часа са гласували около 90 души,и се очаква до края на изборния ден гласоподавателите да бъдат ¼ повече от обичайните близо 200.
Две са нещата, които правят впечатление при разговори с избиратели. Сред тях има хора, които са пропътували големи разстояния, за да упражнят правото си на глас, което говори за силна мотивация и убеждение, че гласът им има значение. Става въпрос за хора, които идват от Констанца например, което отстои на повече от 200 км от Букурещ.
"Много бих искала да се върна един ден в България, в една хубава страна, където всичко е подредено, където има работеща съдебна система където пътищата са оправени и за това днес всички гласуваме за промяна.“
Също така прави впечатление, че много хора виждат в Румъния един модел за пример и искат чрез вота си да предизвикат реформи в България, които да доведат до по-изразена социална политика и законност. България да бъде повече правова държава, повече Европа – това е сякаш водещ мотив за българските избиратели в единствената секция в Румъния – тази в Букурещ.
"Основната ми мотивация да гласувам е, че искам да видя в нашата държава някаква промяна, искам да знам, че един ден моите деца ще могат да се върнат там и да имат един нормален живот, а не да се борят за оцеляване ден за ден. Генерално съществената разликата, която виждам между двете държави е именно това- в България оцеляваме ден за ден, докато румънците към този момент се борят за по-добър живот. Техните ежедневни нужди са по-достъпни отколкото нашите. Институциите тук са насочени в интерес на гражданите, което в дългосрочен план дава много добри резултати. Докато не се изкорени корупцията в България, какъвто и пример да вземем, от която и да е държава, няма да ни помогне.“
"Много искам България да бъде като Румъния – допълва сравнението друга българка. – Тук се справят много по-добре с корупцията. Има я разбира се, но се справят много по-добре отколкото у нас.“
Снимки: архив, личен архив
Изложба, наречена "Атон в рисунки и фотографии", ще бъде открита в Българския културен институт в Берлин (Leipziger Str. 114–115, 10117 Berlin) тази вечер. Нейни автори са художникът Андрей Янев и професорът по семиотика на изкуството Мирослав..
В Големо Острени, едно от селата в района на историко-географската област Голо Бърдо в Албания се запознахме с Антони Курти. Разведе ни из старите улици и красивите природни кътчета, запозна ни с някои от жителите, които пазят още старите български..
Международна конференция на тема "Изкуствен интелект в образованието: Пътят към иновативно преподаване и учене" събира в Лондон над 50 преподаватели от българските училища по света. Организатор на събитието, което се провежда на 4 и 5 април т.г...