След поредните избори, България отново се изправи пред уравнение с много неизвестни. Ще има ли правителство? Стабилно ли ще бъде? Ще отговори ли на нагласите на българите?
Едно е сигурното, че правителство трябва да има и то да бъде работещо. В широкия спектър на политическото говорене, предизборни обещания и закани, политиците отново забравиха за връзката с гласоподавателите. Сякаш забравиха да ги попитат какви са очакванията им за бъдещото управление? Не е изненадващо, че една от партиите, които на предишните избори едвам успяха да преминат изборната бариера ("Възраждане“), сега се очертават като четвърта политическа сила. Защо ли? – защото напипаха пулса на голяма част от българите, които се умориха от единовластие, корупция, Covid ограничения и бедност. И на фона на всичко това изби гневът на мнозина, които за пореден път гласуваха наказателно. Затова и резултатите от изборите отново са отчайващи.
"Отговорността се размива с емоцията и е много трудно да се намери баланс между двете“, отбеляза в интервю за БНР Проф. Ивайло Знеполски, философ, културолог, изкуствовед, университетски преподавател и бивш министър на културата. От очакването на поредния „месия“, който да извади страната ни от политическото тресавище, българите загубиха вяра в политиците:
Въпросът е дали и след този пореден избор политиците са си дали сметка, че българите искат обединение в името на България, която има нужда от стабилно управление. Особено сега, в условията на световна икономическа и политическа криза, не е време за дребнотемие, политически разпри и „червени линии“, които някои партии продължават да чертаят.
Макар и да бъде сформирано правителство, повечето анализатори са по-скоро сдържани в прогнозите си. "Очаквам редовен кабинет, но не мога да обещая, че той ще бъде цял мандат - каза в следизборното студио на bTV проф. Огнян Герджиков. - За съжаление, много вероятно е на пролет нещата да започнат да се подготвят за следващите избори“. Причината е повече от прозаична:
По отношение на очерталата се първа политическа сила – ГЕРБ, проф. Герджиков изрази надежда, че нейният лидер Бойко Борисов има „изумителен политически нюх“ и ще каже: "Ето, всички трябва да работим за България, ще изберем неутрален премиер“. Това ще бъде неговата теза и това ще е едно добро начало“, коментира проф. Огнян Герджиков.
Снимки: pexels, БГНЕС, minaloto.bgНа 16 февруари Радио България отбеляза 89-години от своето начало. И през 1936 и през 2025 година е бил неделя, а историята и тогава и днес продължава да се пише. В "България днес" специален гост е журналистът Тодор Токин, който в продължение на..
Във вторник , 18 февруари , минималните температури ще бъдат между минус 5 и 0°. В София ще е около минус 5°. В по-голямата част от страната ще се задържи студено, облачно, с валежи от сняг, в крайните югоизточни райони – от дъжд. Снежната..
В навечерието на честванията в памет на Апостола на свободата Васил Левски, президентът Румен Радев официално наименува столичното летище "Васил Левски" – София, съобщи прессекретариатът на държавния глава. По Конституция президентът има правомощията..
В различни периоди от съществуването си, дирекция "Предавания за чужбина" на общественото радио, позната днес като мултимедийната многоезична програма на..
В понеделник минималните температури ще бъдат между минус 4 и 1 °. В София ще е около минус 3°. В Северна България максималните температури ще са..
В навечерието на честванията в памет на Апостола на свободата Васил Левски, президентът Румен Радев официално наименува столичното летище "Васил Левски"..