Избирателният ден в Букурещ приключи с нараснала избирателна активност спрямо регистрираната на предишни избори. Вотът там се различава от този в България, не липсваха и казуси, които показват особеностите на гласуването на тези избори, обобщава пратеникът на Радио България в Букурещ Владимир Митев.
"Гласуваха 235 души, т.е. повече от обичайните 200, които упражняват конституционното си право тук. Първа сила е "Продължаваме промяната“ с 88 гласа, втори са "Демократична България" с 48 гласа, ГЕРБ-СДС вземат 30, "Възраждане" – 24, "БСП за България" – 9, "Български възход" – 7, ИТН – 4, ДПС – 1. Десетима българи са заявили, че не подкрепят никоя политическа сила, има 5 невалидни бюлетини, а останалите са в подкрепа на по-малки партии. През целия ден правих анкета с различни избиратели и наистина, настроенията, които използват реториката на двете партии (ПП и ДБ) за съдебна реформа, правова държава, повече Европа и правила, бяха споделени от всички, с които разговарях."
Сънародниците в северната ни съседка имат усещането, че Румъния се движи в позитивна посока, към повече законност, повече права и възможности за професионалистите, за бизнеса. Затова им се иска да видят такива промени, които овластяват средната класа и в България.
"Румъния очевидно е спечелила по някакъв начин подкрепата на българите, които живеят там. Някои са там отскоро, други правят кариера от по-дълго време, но имаше хора, които пропътуваха голямо разстояние, за да могат да гласуват. Някои дойдоха от 450 км до Букурещ заради вярата си, че гласът им има значение, и че подкрепата, която те могат да дадат на една или друга сила в България има значение. Мотивира ги желанието да видят в България позитивна промяна. Хората споделиха, че независимо че живеят в Румъния, имат роднини в България, пука им в страната да настъпят промени, които да позволят в някакъв момент те или децата им да се върнат. И това обяснява тежестта в предпочитанията към партиите, чиито послания са насочени към средната класа. Това е една картина, която доста се различава от тази в България. Немалко от хората, с които разговарях, споделиха известна болка от това, че в България постоянно се усеща напрежение. Бяха доволни, че Румъния като че ли има по-ясна ориентация в евроатлантическа посока, а правовата държава беше тема за болшинството от хората, които анкетирах."
Чуйте две мнения на българи, които сравнително отскоро живеят в северната ни съседка, но вече имат впечатления за разликите в развитието на двете държави:
Репортерът ни в Букурещ Владимир Митев стана свидетел и на казуси, които свидетелстват за това, че за българите е по-лесно да гласуват в чужбина, отколкото в населено място в страната, различно от местожителството им. За какво става дума, чуйте в репортажа:
Репортаж и анкета: Владимир Митев
24 май обедини българите по света, които с различни мероприятия отбелязват Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Богата празнична програма беше организирана днес в Музея на..
Министърът на външните работи на България Георг Георгиев откри първия български университет в гр. Тараклия, Молдова, съобщи МВнР. Георгиев е в града за Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската..
Българчетата от неделно училище "Асен и Илия Пейкови" в Рим и тази година няма да изневерят на традицията си да отбележат празника на буквите, на словото и просветата, като заедно преминат по стъпките на светите братя Кирил и Методий във Вечния град...
В навечерието на 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, Българското..
Българчетата от неделно училище "Асен и Илия Пейкови" в Рим и тази година няма да изневерят на традицията си да отбележат празника на буквите, на словото и..
24 май обедини българите по света, които с различни мероприятия отбелязват Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и..