Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нажежена политическа атмосфера седмица преди началото на новия парламент

Снимка: БГНЕС

48-ото Народно събрание ще се събере на първото си заседание на 19 октомври. След като държавният глава подписа указа за свикването му, се очерта и първата разделителна линия между парламентарно представените партии. Напрежението беше породено от въпроса, дали редом с останалите посланици на откриването на първото заседание трябва да бъде поканена и руската посланичка.

Предложението посланикът на Руската федерация Елеонора Митрофанова да не бъде сред поканените официални лица при откриване на работата на парламента направиха от "Демократична България", които обявиха също, че веднага след свикването на парламента ще внесат проект за решение за изпращане на военно-техническа помощ за Украйна. В подкрепа се обявиха от "Продължаваме промяната“, а по-късно и от първата по численост политическа сила ГЕРБ. Против са БСП и "Възраждане", а представителите на останалите формации  не обявиха позиция. Как ще постъпи протоколът на НС предстои да разберем, но въпросът в този момент е доколко този „мини скандал“ е показателен за някои бъдещи решения на новия парламент, като например дали ще бъде събрано мнозинство в подкрепа на решение за изпращане на военна помощ за Украйна.

„Това би било възможно, ако някоя от провъзгласилите се за евроатлантически партии не се изметне“, посочи в интервю за БНР Георг Георгиев, бивш зам.-министър на външните работи и бъдещ депутат в 48-то НС. „В момента всяка секунда, в която няма правителство и не се работи за разрешаване на кризите, е загубена за държавата, смята той, но допълни, че е трудно предвидимо как ще се развият разговорите по съставяне на кабинет. Доколко ГЕРБ като първа политическа сила, при която ще отиде и първият проучвателен мандат за съставяне на правителство, би бойкотирала втория и третия?

„ГЕРБ никога не е бойкотирал. В тази ситуация нека първо да дойдем до първия мандат, и тогава да коментираме втория и третия. Политическите страсти са толкова нажежени, че трудно може да се предвиди какво ще се случи. Много се надяваме, че политическите партии ще проявят необходимата далновидност, разум и мисъл за хората, за това да не са подчинени само на собствените си страсти. Ако се наложи да отиваме на нови, пети по ред избори, това ще бъде толкова фрустриращо за всички в зимните месеци. ГЕРБ ще направи всичко по силите си да състави правителство, но с 67 депутати няма как да бъде подкрепено правителство в зала. Нека да има не политиканстване, а ум и някакво чувство от страна на политическата класа, че в крайна сметка е избрана за това – да върне стабилността в тази държава и да работи в нейните интереси, т.е. да състави правителство, което да представлява държавния интерес."

Необходимостта от стабилно управление на България е особено явна на фона на международната обстановка и задълбочаващото се напрежение между Русия и западния свят. Името на страната ни беше споменато като точка по пътя на камиона, взривил Кримския мост.

По темата се активизираха службите и прокуратурата, а служебният кабинет опроверга твърдението като декларира, че камионът – бомба никога не  е бил в България.

„Страната ни по никакъв начин не трябваше да се ангажира, освен да каже, че всичко, което излиза от Москва трябва да бъде игнорирано“, отбеляза Велизар Шаламанов, бивш министър на отбраната и експерт по въпросите на националната сигурност. В интервю за БНР той допусна, че по казуса с камиона българските служби са получили секретна информация от Москва и предупреди, че ако това е  факт, то „може да е доста страшно за нашата национална сигурност“. Той упрекна президента Румен Радев, че целенасочено е проточил във времето свикването на първото заседание на Народното събрание.

Стремежът на президента да ограничи ролята на парламента чрез отлагане на свикването му и скандализирането на първото заседание чрез предложението на администрацията да бъде поканена посланик Митрофанова вече е сериозен проблем. Той създава обстановка, в която по-трудно ще се водят смислени дебати. Администрацията на парламента, както и цялата администрация в страната в момента се управлява от президента на Република България по силата на служебното правителство и връзки, наследени от партиите , които издигнаха президента. Важното е че президентът ще свика парламента при едно вече създадено напрежение. Но аз съм уверен, че именно по темата военна помощ за Украйна и заместваща техника, която да запълни дефицитите в украинската армия от нашите съюзници ще се постигне мнозинство, което е базирано на разума и отговорността към България и българските граждани. И това наистина може да промени хода на събитията в парламента.“

Съставил: Елена Каркаланова /по интервюта на Силвия Великова, БНР “Хоризонт“/

Снимки: БГНЕС-архив

По публикацията работи: Михаил Димитров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Почетоха Атанас и Любомир Далчеви с паметна плоча в Солун

Паметна плоча на Атанас и Любомир Далчеви беше открита в Солун по инициатива на Българската телеграфна агенция (БТА) и Генералното консулство на България в града. "България трябва да поставя знаци по света на места със следи от бележити българи", заяви..

публикувано на 17.09.24 в 11:13

С изложба в Букурещ ще отбележат два века от издаването там на Рибния буквар

Изложба "Петър Берон. 200 години от първото издание на "Рибния буквар"", първия модерен български буквар, отпечатан в Брашов през 1824 г., ще бъде открита на 17 септември от 18:00 ч. в Стъкления купол на библиотеката на Румънската академия, предаде за..

публикувано на 17.09.24 в 11:06

ВАС отказа да се произнесе по две жалби на ДПС срещу решения на ЦИК

Върховният административен съд (ВАС) остави без разглеждане две жалби на политическа партия "Движение за права и свободи" срещу решения на Централната избирателна комисия (ЦИК) за регистрация, съобщиха от пресцентъра на съда. Едната жалба е срещу..

публикувано на 17.09.24 в 08:51