2818 случая на пострадали диви животни са регистрирали инспекциите в България през последните пет години, научаваме от първото по рода си проучване за мащаба на закононарушенията срещу дивата природа у нас, изготвено от WWF въз основа на официална информация от ресорните институции.
Най-често това са птици (2089), следвани от бозайници (307) и влечуги (244). Бракониерството на диви кози се превръща в заплаха за опазването на вида, а хиляди птици стават жертва на човешка намеса, съобщават с тревога природозащитниците. Има данни и за убити екземпляри от защитения вид кафява мечка.
"Кафявите мечки са все по-склонни да променят териториалния си обхват заради негативно човешко влияние. Лесният достъп до източници на храна, дължащи се на неправилното изхвърляне на отпадъци в селата, е привлекателен за тях. Веднъж доближили се до населено място, мечките биват класифицирани като "проблемни". Това увеличава потенциала за конфликт между човек и мечка, както и риска от бракониерство", разказва Веселина Кавръкова, изпълнителен директор на WWF България пред БНР Видин.
Не по-малко притеснителна е и ситуацията с критично застрашените Дунавски динозаври – есетрите. Оцелели през последните 200 милиона години, днес те са изправени пред редица заплахи, като бракониерство с цел незаконна търговия на месо и хайвер, изграждане на водни съоръжения, които блокират миграцията им, добив на пясък и чакъл от речното корито, което води до унищожаване на местата им за хвърляне на хайвер.
В дългосрочен план всичко това може да доведе до изчезването на последните размножаващи се в естествена среда есетрови популации в Европа, алармираха от WWF и дадоха начало на кампанията си "Общ дом. Общо бъдеще" за опазване на дивите животни у нас.
Снимки: wwf.bgДнес в Брюксел премиерът Росен Желязков ще участва в неформална среща на лидерите на ЕС, фокусирана върху укрепването на европейската отбрана. Дискусиите ще обхванат повишаването на отбранителните способности на Съюза, противодействието на хибридни и..
В понеделник, 3 февруари, в Свиленград с официална церемония стартира дейността на съвместен контингент от служители на България, Австрия, Румъния и Унгария за охрана на българо-турската граница. Българският министър на вътрешните работи Даниел Митов ще..
Част от действащите мобилни мрежи в България ще бъдат изключени през 2025 година. Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров обясни, че предстои да бъде пренареден честотният ресурс и да се създаде възможност за по-добро..
На 6 февруари се дава официален старт на работата на тунелопробивната машина "Витоша" за разширяване на Линия 3 на столичното метро към квартал..
В "България днес" на 6 февруари опитваме да разберем как опитите на властите в съседна Сърбия да докажат съществуването на т.нар. "шопска нация"..
В „България днес“ на 7 февруари се спираме на актуалните събития от България и българските общности по света и правим обзор на по-важното от Балканите..