Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учители зад граница обсъждат стандартите за изучаване на български език

Facebook /@galina.ivanovakoumbarou

Учители и училищни ръководители от български неделни училища в различни страни обменят мнения и опит по въпросите за преподаване на български език сред децата, родени зад граница и израстващи в двуезична среда. Това се случва в рамките на тридневна научно-практическа конференция "Българските училища в чужбина – лаборатории за създаване на стандарти по български език като втори/чужд език за деца и младежи", която се провежда в Рим до 28 октомври. Организатор на събитието е културна асоциация "Паралел 43" в Рим с президент Венета Ненкова.

"В конференцията ще участват почти 90 души. Това са хора на много високо ниво в българското образование. Освен представителни на българските училища в чужбина, не само от Европа, но и от САЩ, в конференцията ще участват представители на Министерство на образованието и на българските университети", поясни тя пред БНР в навечерието на форума.


В първия ден от срещата участниците бяха приветствани от българския посланик в Италия Н.Пр.Тодор Стоянов, а също от Наталия Михалевска – ръководител на дирекция "Образование на българите зад граници и училищна мрежа" в МОН, от Ирина Владикова – председател на УС на АБУЧ и Райна Манджукова, директор на Изпълнителната Агенция за българите в чужбина.

"С голяма надежда сме, че ще се създадат адекватни програми, помагала и система за обучение за децата, които не говорят български език.Най- важният акцент през първия ден на конференцията беше изготвянето на нови учебни стандарти, програми и методики за обучение“ – сподели във Фейсбук Галина Иванова-Кумбару, директор и преподавател по български език и литература в Българско училище "Кирил и Методий" в Никозия.


Изчистване на терминологията, изготвяне на стандарт за българския език с фокус деца и юноши, както и програми за обучение по български и създаване на литературни текстове по нивата на Общата Европейска Езикова Рамка (ОЕЕР) за учащите български език като втори или чужд – това са били акцентите в първия ден от кръглата маса в Рим, научаваме от Росица Байрактарски. Днес работната среща продължава.

Съставил: Елена Каркаланова

Снимки: Изпълнителна агенция за българите в чужбина, Facebook /@galina.ivanovakoumbarou

По публикацията работи: Иван Петров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българчета споделяха традиции и учиха в американски гимназии по програмата YES

22-ма български ученици, които прекараха последната учебна година в гимназии из цяла Америка – от Тексас до Вермонт, се завърнаха в родината. Приключението им из САЩ бе организирано по програмата YES Bulgaria. През изминалите месеци те не..

публикувано на 02.07.25 в 13:40

Ясни са победителите в конкурса на БНР за есе за учащи се от Украйна и Молдова

Седемчленно жури определи победителите в Конкурса за есе за ученици и студенти от Украйна и Молдова, организиран от Българското национално радио. Инициативата е под патронажа на  вицепрезидента на Република България Илияна Йотова и се осъществява с..

публикувано на 27.06.25 в 16:55

Граничният събор "Славчето" събира българи от България и Сърбия

На 28 юни, събота, в местността "Славче" край босилеградското село Извор, на самата гранична линия между Сърбия и България, ще се проведе традиционният граничен събор "Славчето", предава "Гласпрес". Това събитие от десетилетия събира българи от двете..

публикувано на 27.06.25 в 15:19