Българската телеграфна агенция (БТА) е първата българска медия, която ще има пресклуб в Румъния. Откриването съвпада с датата, на която Румънската православна църква почита паметта на Св. благоверна Теофана Басараб (българската царица Теодора Търновска), информира БТА.
На откриването на залата на националния пресклуб в Тараклия присъства и президентът Румен Радев, който е на двудневно посещение в Молдова. Помещението на БТА е в една от сградите на Тараклийския университет. Наличието на голяма българска общност в района е причина за създаването на местно представителство на БТА. По данни на Националното статистическо бюро на Молдова към 2014 г., близо 80% от населението на града е българско.
Извън България, БТА разполага с национални пресклубове в Скопие, Република Северна Македония, както и в Босилеград, Сърбия. Идеята е част от политиката на агенцията за български медийни средища във всички съседни страни, както и в държави с големи български общности.
Да подкрепи колегите ни в усилията за задълбочаване на контактите в региона и сред представителите на българската диаспора, в Букурещ беше и генералният директор на Българското национално радио Милен Митев. Само преди седмица той и посланиците на Румания и Молдова в България откриха уеб сайта на „Радио България“ на румънски език.
След освещаването на клуба на БТА в Букурещ, в Националната опера на Румъния се проведе гала-концертът “Заедно в Европа” под патронажа на президентите на двете съседни държави Клаус Йоханис и Румен Радев, беше открита и съвместна изложба на БТА и AGERPRES по повод 30-ата годишнина от подписването на Договора за приятелство, сътрудничество и добросъседство между Румъния и България и 15-ата годишнина от присъединяването на двете държави към Европейския съюз.
Снимки: БТА - Христо Касабов, Минко Чернев, Мартина Ганчева
На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...
Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..
С кратък видео калейдоскоп от "неразказани истории" на достойни българи – учени, предприемачи, инженери, художници, допринесли за доброто име на страната ни пред света, започна един нетрадиционен обществен форум, който демонстрира постиженията на една..
"Българите украсяваме света", казва ни Емилия Юкер, която от десетилетия живее в Германия. Пъстротата на културните ни традиции, литературата, фолклора е..