В началото на месец ноември стартира програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради на територията на всички български общини. За целта от Плана за възстановяване и устойчивост /ПВУ/ са осигурени 1,4 млрд. лв., съобщиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Средствата са предназначени за саниране на жилищни блокове, проектирани преди месец април 1999 г. без значение от вида на строителството. За да се възползват от финансовата помощ техните собственици следва да регистрират сдружение и да изготвят за своя сметка технически паспорт на сградата, както и енергийно обследване.
Подкрепата за енергийна ефективност ще протече в два етапа. При първия може да се кандидатства до края на месец март догодина, като в този случай сдруженията на собствениците ще получат безвъзмездно 100% от средствата за саниране. Вторият етап за кандидатстване ще продължи до края на 2023 г. При него, одобрените жилищни сгради ще получат 80% безвъзмездна финансова помощ от плана, а останалите 20% ще са за сметка на собствениците.
Програмата ще финансира дейности като подмяна на дограми, монтаж на топлинна изолация по стени, покриви и подове, монтиране на възобновяеми енергийни източници, ремонт или подмяна на отоплителни, охладителни и вентилационни системи в общите части на сградата, ремонт на електрическите системи в общите части и монтаж на енергоспестяващо осветление и др..
До средата на месец ноември, ще бъде приета и програма за финансиране на дейности по поставянето на собствени слънчеви панели в подкрепа на българските домакинства, съобщиха от Българската фотоволтаична асоциация. За целта е предвидена сума от 240 млн. лева. От подкрепата ще могат да се възползват енергийно бедните домакинства в страната. Те ще могат да получат пълно финансиране на проекти за изграждане на фотоволтаици в еднофамилни къщи до 15 000 лв. .
Съставил: Венета Николова
Снимки: БГНЕСИнститутът за исторически изследвания към Българската академия на науките организира днес, 8 ноември, научната конференция на тема "Западните български покрайнини - история и перспективи" по повод 100-годишнината от Учредителния конгрес на..
Трийсет и третата българска полярна експедиция се отправя към Антарктида, за да продължи научните си проучвания в сътрудничество с учени от различни страни. За първи път на изследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий" са и пътешественици от две..
Българската история и тънките нейни нишки, които бележат настоящето и бъдещето ни са обединяващият акцент в днешната програма на Радио България. Ще „тръгнем“ от шуменска област и историята на най-стария конезавод в..
От Варна към Антарктида, днес – 7 ноември, потегля 33-тата българска полярна експедиция. За трета поредна година нашите полярници ще плават към Ледения..
Трийсет и третата българска полярна експедиция се отправя към Антарктида, за да продължи научните си проучвания в сътрудничество с учени от различни..
Премиерата на документалния филм "Кой е професор Чирков" ще се състои тази вечер в столичното кино "Люмиер". Режисьор е Елени-Маргарита Нейкова-Елма,..