Обикновено за Северозапада говорим като за най-бедния район не просто у нас, но и в Европа. Оказва се обаче, че именно там в най-важната сфера за напредъка на едно общество се случват събития, които в дългосрочен план могат да допринесат за развитието на областта и за превръщането й в просперираща. Назряло е времето, когато в класните стаи трябва да навлязат нови методи и образованието да се освободи от действащите стереотипи, подсказват добрите примери в района.
Професионалната гимназия “Проф. д-р Асен Златаров” във Видин получи две награди за иновативно обучение – Европейската в раздел “Средно образование” и на просветното министерство. Гимназията е едно от 542-те иновативни училища у нас, които въвеждат нови учебни програми и методи на преподаване.
“Отличието, което получихме в европейски мащаб, е свързано с обучението по науки – физика, химия, биология, математика, за да може децата да разбират по-добре преподавания материал”, казва Мариета Георгиева, директор на гимназията. За целта училището е разработило платформа, предлагаща различен начин за обясняване на понятията: “чрез неща, които учениците познават, до които се докосват, които са около тях”.
Най-напред гимназията въвежда т.нар. комбинирани уроци, интегриращи в рамките на ден само три предмета. За разберат например какво представлява екологията, учениците изучават заедно на пръв поглед несъвместими дисциплини като електроника, химия и физическо възпитание.
“Децата тръгват от крепостта “Баба Вида” със задачата да си вземат материали от реката, от почвата, да разгледат какво се случва около тях в природата – разказва Мариета Георгиева. – В това време те се движат, играят, тренират физическата си активност и измерват кислорода в своя организъм и влиянието на различните фактори. Когато стигнат в училище, разглеждат темата от гледна точка на химията и накрая, използвайки уменията си по електроника, създават устройство, замерващо фините прахови частици в атмосферата. Така приключва денят - по-различно, с много по-активно участие и много по-смислено.”
Един от важните предмети в гимназията в момента е “Комуникация и умения за учене”, чрез който се изграждат способности за общуване, за работа в екип, за различни видове комуникация – устна, писмена, официална, делова, както и най-същественото – за усвояване на знания, казва още Мариета Георгиева. Изобщо уменията да планираш собственото си развитие и да знаеш как да се движиш по пътя към изпълнението на този план.
Да имаш визия как да се променяш и усъвършенстваш важи в още по-голяма степен за учителите, защото те са тези, които стимулират учениците да учат по нов начин. Един от тези вдъхновяващи учители е Десислава Цокова от Професионалната гимназия “Проф. д-р Асен Златаров” във Видин, която получи наградата за значителен принос в иновациите на Регионалното управление на образованието.
“Реално погледнато, всеки учител е новатор, защото поколенията, начинът на мислене, средата се променят и за да може да предаде знанията на променящите се ученици, той самият трябва да се промени”, казва тя и дава пример как с помощта на въображението може да се изгради амалгама от химия, икономика и физическо възпитание.
“Учениците бяха разделени на екипи, които трябваше да изградят фирма, произвеждаща козметичен продукт с естествени съставки– продължава Десислава Цокова. – След това трябваше да наберат начален капитал и да набавят средствата чрез участие в щафетни игри. Със спечелените средства те трябваше да купят нужните им материали, закодирани в един ценоразпис с помощта на химически формули или с определения. Така разбраха, че знанията са много важни, когато трябва да работят и да вземат правилните решения.”
От тази учебна година Първо основно училище “Васил Левски” във гр. Вълчедръм също е иновативно школо.
“Нашата иновация се нарича “Бизнес за всеки – мисията възможна” – разказва директорката Камелия Риджолска. – В неяпоставяме акцент върху постоянното приспособяване към промените в съвременното общество, защото работим с ученици от уязвими групи и целта ни е да дадем шанс на пазара на труда на всички наши деца. В заниманията ще се включват не само учители, но и родители и представители на различни професии и бизнеси, които чрез интерактивни методи ще запознават учениците със същността на своята дейност, осъществявайки връзка между усвояваните знания в училище и реалния живот.”
За да се стигне до реална промяна в образованието обаче и иновативните стратегии да залегнат трайно в училищните програми е необходима законодателна промяна, категорична е Мариета Георгиева.
“Няма да може да се случи в тази нормативна среда това, което днес наричаме “иновация” – заявява тя. – Трябва да се промени самата концепция на закона, погледът върху учебните предмети и съдържание. Каквото и да напишем в програмите, когато няма устойчивост, няма предвидимост, няма ясна перспектива, в системата се създава усещането, че всяко чудо е за три дни и не е нужно да правиш нищо, защото утре някой по някаква неясна причина ще измисли различно нещо. Но аз се радвам, че все пак имаме шанс да даваме път на иновативното образование, а това означава, че сме на правия път и се движим в правилната посока.”
Текст: Диана Цанкова /по интервюта на БНР Видин/
Снимки: Facebook/ ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин
Министерството на транспорта и съобщенията подкрепя идеята летище “София” да бъде преименувано на “Васил Левски” – най-безспорната личност в българската история. “ Искам да благодаря на академичната общност и особено на акад. Юлиан Ревалски..
Резултатите от пробите, взети от заразените стада край Велинград, са 100% достоверни и потвърдени с втора проба, съобщи пред БНТ Деян Стратев, зам.-министър на земеделието и храните. По думите му, гръцката частна лаборатория, в която фермери са..
По повод днешния Световен ден за борба със СПИН доброволци от Българския младежки Червен кръст в София ще направят на Моста на влюбените традиционната лента със свещи в знак на съпричастност с жертвите и носителите на заболяването. През целия ден..
Във Велинград се събраха хора от цялата страна на протест в подкрепа на фермери, чиито стада са застрашени от евтаназия. Недоволството е предизвикано от..
Жителите на Плевен ще изпратят 2024 г. с Коледно градче и срещи с Дядо Коледа. Тазгодишната празнична програма на общината ще стартира на 2 декември с..
Резултатите от пробите, взети от заразените стада край Велинград, са 100% достоверни и потвърдени с втора проба, съобщи пред БНТ Деян Стратев,..