Забавяне на инвестициите и растежа, пандемия, рецесия, бързо възстановяване, политическа нестабилност, война в Украйна, енергийна криза на Стария континент. В този ред следват предизвикателствата, променили икономическата и социалната карта на страната ни през последното десетилетие.
Институтът за пазарна икономика представи годишното си изследване “Регионални профили: показатели за развитие – 2022”, с което регистрира състоянието на 28-те области у нас според 68 индикатора.
“През последните 4-5 г. минахме през доста бурни развития – казва икономистът Петър Ганев. – Натрупаха се доста волатилни години за икономиката, но в същото време регионалните различия остават – разликата между големите и малките, между столицата и всички останали, между Севера и Юга.”
Специалистът дава пример с по-големия мащаб на икономическите центрове на юг и тяхната по-добра свързаност, което им осигурява предимство пред северната част на страната.
“Тази ос от София, Пловдив, Стара Загора, Бургас – това са сравнително силни и големи центрове, които са свързани добре – продължава Петър Ганев. – Докато на север това го няма – там има само Варна и някои по-малки като тежест центрове. Виждам обаче, че има потенциал, който може да бъде отключен.
В София, Пловдив и Варна множество показатели се подобряват, включително демографски заради притока на хора покрай намиращите се в тях университети и свободни работни места. Големият въпрос обаче е дали ще видим това и в някои вторични центрове като Русе, Велико Търново, Стара Загора, където няма подобен приток на хора. Там младите хора все още по-скоро напускат в посока чужбина или най-големите градове.”
Почти всяка област се представя успешно в определена сфера, показва изследването на института. Например образованието в Смолян е на ниво, в Плевен – здравеопазването, в София-област пък проявяват икономическа активност. А вторият по големина град у нас – Пловдив, остава в челните позиции по икономическо развитие, добро образование, заетост и доходи на сравнително високо за страната ни равнище.
Най-голямо предизвикателство обаче представлява демографската картина. Преброяването на населението през 2021 г. потвърждава тенденцията за свиване на “човешкия капитал” – 20 от областите са загубили поне една пета от работната си сила.
“Липсата на адаптация към намаляващото население продължава да оказва пряко въздействие върху предоставянето на обществени услуги (образование, здравеопазване, опазване на обществения ред и други) и на възможностите на частния сектор да наема работна ръка”, гласи един от изводите на изследването.
И тъй като страната ни може да влезе в Новата година без нов бюджет заради малката вероятност да бъде съставен редовен кабинет, Петър Ганев откроява кои социални групи най-много ще пострадат.
“Това са хората, които чакат конкретни решения от държавата – на минимална заплата, които получават пенсии – заявява икономистът. – Конкретно при пенсионерите, ако има промени, те обикновено стават от юли, така че не е задължително да бъдат губещи. Дори и да имахме нормален бюджет, може би актуализация на пенсиите нямаше да има от 1 януари. При хората на минимална заплата обаче – при редовен кабинет и бюджет, доходът им по всяка вероятност щеше да бъде повишен. Така че има групи, за които със сигурност е по-изгодно да има бюджет, да има стабилност. Включително работодатели и синдикалисти, които предпочитат да има една готова рамка, по която да работят.”
Текст: Диана Цанкова /по интервю на Антония Попова, БНР Пловдив/
Снимки: Българска стопанска камара, БГНЕС, архив
Изучаването на предмета "Добродетели и религии" в българските училища беше обсъждано над 5 часа на дискусия организирана от Министерството на образованието в Националния дворец на културата. Религиите ще се изучават в културологичен и исторически..
Условията за финансиране на проекти по първия приоритет на програмата за трансгранично сътрудничество между България и Сърбия бяха представени на информационен ден в Кюстендил. Представителите на малки и средни предприятия от областите Видин, Монтана,..
"Ще настояваме пътят Рудозем - Ксанти да се отвори за експлоатация най-късно следващата година", заяви в Чепеларе премиерът Росен Желязков. Той уточни, че от българска страна са готови и пунктът, и пътят, като се очаква от гръцка страна да се даде зелена..
В "България днес" на 28 април слушайте: 01:30 - Актуална информация от България и света 07:52 - Прогноза за времето у нас и по света 12:22 -..
Бедствено положение е обявено в монтанското село Лехчево, община Бойчиновци, след проливния дъжд снощи, който наводни къщи и доведе до евакуация на..
Националната кампания "Капачки за бъдеще", която цели да закупи медицинска апаратура за лечението на деца, се провежда в София и още пет града...