Започна предлагането на обекти, които ще получат Знака за европейско наследство по инициативата на ЕС. Знакът има символична стойност, но получилите го имат възможност да кандидатствате за подпомагане по линия на други програми на ЕС. Инициативата е от 2013 г. Оттогава 60 културни обекта в Европа са получили знака. Само един от тях е български - Александровската гробница край Хасково, която бе удостоена със знака през 2021 г.
Смята се, че културните обекти, които носят знак за европейско наследство,допринасят за сближаването с ЕС и на неговите граждани. Идеята на инициативата е да се засили чувството за принадлежност на европейските граждани и по-специално на младите хора към ЕС на основата на споделени ценности и елементи от европейската история и културно наследство; да се насърчи зачитането на националното и регионалното многообразие и да се укрепи взаимното разбирателство и междукултурният диалог.
Кандидатстването е до 15 януари 2023 г. в министерството на културата. Резултатите ще бъдат обявени в началото на 2024 г. от Еврокомисията.Вицепрезидентът Илияна Йотова открива на 3 ноември в световноизвестния музей “Гети” в Лос Анджелис изложбата “Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция”, съобщиха от прессекретариата на президентската институция. Златни..
Будителите са личностите, към които изпитваме не само признателност и възхищение, но и възприемаме като едни от най-значимите фигури в историята ни, защото събуждат чувството ни за национална приобщеност. Какво обаче стои зад понятието "будител“,..
Един от най-добрите цигулари в света и концермайстор на Кралския Концертгебау оркестър в Амстердам Веско Ешкенази отново си е вкъщи, в родната София. Повод са двата заключителни концерта от Националното турне на проекта "В света на музиката” на..
Вицепрезидентът Илияна Йотова открива на 3 ноември в световноизвестния музей “Гети” в Лос Анджелис изложбата “Древна Тракия и античният свят. Съкровища..