Артефакти от периода 7 в. пр. Хр. - 12 в. сл. Хр., сред които рядък тракийски меч, накити от тракийската и римската епохи, предмети от сребро и бронз са изложени в Историческия музей в Чипровци. Те са подробно описани в цветния каталог към експозицията, озаглавен "Археологията в Чипровско - нови находки".
"Идеята за тази изложба се роди благодарение на две дарения на археологически предмети, постъпили през 2022 година. Разнообразният характер на находките в тези дарения подбуди едно цялостно документиране, научно изследване и представяне на тези неща", обясни археологът и главен уредник на музея Мирослав Марков пред БНР Видин.
При последните теренни обхождания в района са установени няколко нови обекта, обясни археологът, който вече планира археологически проучвания в крепостите край Чипровци.
Днес, 24 май, честваме Деня на Българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност - един от най-светлите български празници, изразяващ желанието на българите за духовно възрастване, просвещение и църковна независимост...
В Кодекс на братството в Райхенау – манастирската кондика, на стр. 40, или 53 по електронното ѝ показване в сайта на Централната библиотека в Цюрих, сред "имената на действащите братя от светлейшия манастир" четем Методий, Лeo н , Игнатий,..
На 23 май Църквата възпоменава паметта на св. Михаил Синадски и на преподобномъченик Михаил. Свети Михаил Синадски от младостта си се посветил на монашески живот и се подвизавал в манастир, разположен на брега на Черно море. Бил..
На 23 май Църквата възпоменава паметта на св. Михаил Синадски и на преподобномъченик Михаил. Свети Михаил Синадски от младостта..
В Кодекс на братството в Райхенау – манастирската кондика, на стр. 40, или 53 по електронното ѝ показване в сайта на Централната библиотека в Цюрих,..
Днес, 24 май, честваме Деня на Българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност - един от най-светлите български..