За първи път Амир посещава България на 4-годишна възраст, а днес, 14 години по-късно, той е първокурсник в Стопанския факултет към Софийския университет „Свети Климент Охридски“. Защо младежът от Азербайджан, завършил с отличие средното си образование, предпочете България пред разкриващите се пред него възможности да продължи обучението си в Баку или някоя друга държава?
„България е втората ми Родина, защото аз имам български корени. От дете много съм слушал за историческата родина на моите предци. Обстоятелствата се стекоха така, че реших да получа образование в България. Смятам, че в живота няма случайности! – казва Амир Ализада в интервю за Руска редакция на Радио България. – Това, че днес съм в България е КЪСМЕТ, а на азербайджански „късмет“ означава „съдба“. Студент съм вече два месеца и със сигурност мога дакажа, че очакванията ми да получа качествено образование се оправдават. Аз наистина искам да преуспея и тук има всички условия за това.“ Амир споделя, че не е имал никакви трудности с кандидатстването и последващото подаване на документите, както и с настаняването. Вече е намерил много приятели, с които си обменя информация за важните събития, забележителностите, традициите и езиците на двете държави.“Има много думи, които се използват както в азербайджанския, така и в българския език. Това е много интересно! Освен това в България също има много планини, и с приятелите ми вече няколко пъти се качвахме на Витоша – разказва Амир. – В България е рядкост да срещнеш студент от Азербайджан и сигурно затова българските студенти ме посрещнаха с голям интерес и много дружелюбно.“
Младежът няма проблем с разбирането на българския език и това не е случайно:
„Моята баба ми е разказвала, че нейната прабаба винаги е говорила вкъщи на български език, затова в нашето семейство всички от малки са чували българска реч. В семейството ми е запазен българският език, макар и със старобългарски диалект. Когато реших да кандидатствам в Софийския университет, започнах да ходя на частни уроци – уточнява Амир. – Искам да отбележа, че в Бакинския славянски университет в Азербайджан се преподава български език, история, култура и етнография на България. През 2022 г. между БСУ и Софийския университет е подписан договор, а през 2004 г. към БСУ е създаден „Център на българския език и култура“. Сега продължавам да изучавам българския език в СУ.“
Амир Ализада признава, че в България се чувства като вкъщи, обича да се разхожда из нощна София и се надява да открие още много интересни места в България. „Много ще се радвам ако в България има повече студенти от Азербайджан. Те ще имат възможност не само да получат добро образование, но и по-отблизо да се запознаят с тази чудесна страна и българския народ“ – надява се Амир и се кани да посрещне първия си незабравим студентски празник сред приятели.
На добър час, Амир!
Цялото интервю с Амир Ализада можете да чуете на страницата на „Радио България“ на руски език.
Снимки: личен архив
Официалният старт на летния туристически сезон ще бъде даден на 31 май в Поморие. С избора на града домакин Министерството на туризма поставя фокус върху насърчаването на разнообразен и устойчив туристически продукт, съчетаващ природни ресурси,..
" Надявам се нашите народни представители да изпълняват своите ангажименти не само към еврозоната, но и към демокрацията. Учудващо е хората, които се пишат за най-големи демократи, да се обявят срещу демокрацията ." Така президентът Румен Радев..
Българска делегация, водена от министъра на правосъдието Георги Георгиев, присъства на интронизацията на архимандрит Гавриил като игумен на Зографския манастир в Света гора. Българска делегация е в Атон за патронния празник на Зографския..
Протестът на градския транспорт в София блокира движението на трамваи, автобуси и тролейбуси, както и учебния процес в училищата. От сутринта..
Протест под надслов "Достоен труд - достойно заплащане! Без транспорт няма икономика!" възпрепятства тази сутрин излизането на превозните средства по..
Служители на ТЕЦ "Марица изток 2", членуващи в КНСБ и КТ "Подкрепа", излязоха на мълчалив протест в знак на солидарност със служителите на Българското..