Мнозинството в парламента прие на първо четене минималната работна да бъде в размер не по-малък от 50 на сто от брутната средна заплата за страната за периода от дванайсетте месеца, предхождащи определянето ѝ. В момента това би означавало минимален размер от 850 лева (425 евро).
Предложените от "БСП за България" промени в Кодекса на труда (КТ) получиха подкрепа от 175 народни представители, като трима се въздържаха. Окончателното решение трябва да бъде гласувано в срок от седем дни. Според вносителите, целта на законопроекта е своевременно обвързване на размера на минималната работна заплата с референтните стойности по директивата на ЕП и на Съвета за минимални работни заплати в ЕС в условията на висока инфлация, ниски доходи и непрекъснато растящи разходи на живот.
По думите на Георги Гьоков от левицата, законопроектът ще гарантира постоянство и предвидимост за гражданите и за бизнеса, и ще отстрани опасността от "замразяване“ за определени периоди на размера на МРЗ. Вносителите предупредиха, че ако сега не се вдигнат минималните заплати, по-късно ще се наложи много по-голямо увеличение, което ще затрудни работодателите.
Пътят към икономическия просперитет на ромите минава през културна легитимация, заявява Огнян Исаев, директор програма “Образователни възможности и постижения” във фондация “Тръст за социална алтернатива”, по повод Международния ден на..
България за пръв път се представя с национален щанд на изложението за мебели и интериор Salone del Mobile 2025. Форумът се провежда от 8 до 13 април в Милано, Италия. Осем компании представят качеството на българските мебели и дизайн . Щандът..
Премиерът Росен Желязков свика за днес съвещание, свързано с пътната безопасност и борбата срещу войната по пътищата на страната. В него ще се включат министри, представители на ресорни ведомства и на неправителствения сектор. Ще бъдат обсъдени..
Възможностите за висококачествено висше образование на френски език в България ще бъдат представени по време на образователно изложение в Скопие...
8 април е денят в който ромите по света честват своята идентичност. "Международният ден на ромите е време, в което да покажем, че ние сме част от..
Възможно ли е още от 2026 г. предметът "Добродетели и религии" да влезе в учебните програми и вече да бъде задължителен – това е дебат, около който се..