Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По съседски: Събития с балкански адрес

Сърбите остават на барикадите в Северно Косово


Косовският премиер Албин Курти предупреди, че Русия разпалва напрежението между Косово и Сърбия поради отстъплението на войските й в Украйна, съобщи британският вестник "The Guardian". Курти заяви, че е разтревожен, че напрегнатата ситуация би могла да ескалира в полза на Владимир Путин, тъй като руските и сръбските сили са провели 104 съвместни военни учения през 2021 г. Курти добави, че се е съгласил да даде време на КейФОР за премахване на барикадите, като каза, че те няма да останат дълго. Той описа барикадите като стъпка към разделянето на страната, която обяви независимост от Сърбия през 2008 г.. Северно Косово остава блокирано, а косовските сърби са на барикадите в общините Звечан, Зубин поток и Лепосавич с искане да бъдат освободени арестуваните сърби – бивши косовски полицаи Деян Пантич и Сладжан Трайкович.

Кипърска експедиция е на Антарктида, за да изкачи връх Винсън


На 25 декември кипърска експедиция ще поеме към най-високия връх на Антарктида – Винсън, с височина от 4892 м., съобщи агенция CNA. Експедицията е в рамките на националната програма "Знамето на Република Кипър на най-високите върхове в света". Това е първата официална кипърска експедиция до масива Винсън. Той е най-отдалеченият сред най-високите върхове на планетата и най-студеният. Наскоро кипърската експедиция се завърна от успешно изкачване на връх Килиманджаро - 5895 м., който е най-високата точка на Африка. Начело на кипърската национална програма е кипърският гражданин Евгений Староселски, който е издигал кипърското знаме на Еверест - 8848 м., Аконкагуа - 6962 м, и Денали - 6190 м. в двете Америки и на Елбрус в Кавказ - 5642 м.

Политическата криза поставя под риск евроинтеграцията на Черна гора


ЕС може да обмисли спирането на преговорите с Черна гора, ако страната не успее да създаде функциониращи институции, заяви външният министър на Словения Таня Файон. На пресконференция с австрийския си колега Александър Шаленберг в Подгорица, тя каза, че Черна гора рискува да загуби доверието на Брюксел. По думите й, ако Черна гора сформира новото си правителство въз основа на изменения закон за президента, ЕС ще постави под въпрос сътрудничеството си с това правителство, "създадено на основата на спорен закон". Файон подчерта нуждата от спешно съставяне на Конституционен съд. Черна гора е в политическа криза от август, когато кабинетът на Дритан Абазович падна, след като той подписа споразумение със Сръбската православна църква и то беше оспорено от президента Мило Джуканович.

През 2022 г. Румъния привлича рекордни чуждестранни инвестиции


Преките чуждестранни инвестиции в Румъния са достигнали рекордно ниво от 11,3 млрд. евро за първите десет месеца на 2022 г., съобщи AGERPRES, като се позова на публикация в социалните мрежи на премиера Николае Чука. По оценка на Националната банка, отиващата си година ще е с най-големи чуждестранни инвестиции.

Според Николае Чука тези данни показват, че „големите инвеститори много ясно виждат дългосрочните перспективи за растеж на румънската икономика и включват Румъния в изчисленията, свързани с пласирането на капитал". Тези инвестиции "ще създадат нови работни места, които са толкова необходими за повишаване на жизнения стандарт на всички", посочва премиерът.

Хърватия е недоволна, че не я допускат в мисия за Босна и Херцеговина

Зоран Миланович

Хърватският президент Зоран Миланович заяви, че ЕС се държи недопустимо спрямо Загреб, като даде за пример "нахалното и скандално писмо" на шефа на европейската дипломация Жозеп Борел до хърватския външен министър Гордан Гърлич Радман. Той не разкри съдържанието на писмото, но подчерта, че се отнася за искането на Хърватия да участва в мисията "Алтея" в Босна и Херцеговина. Миланович каза, че не е искал да говори за това по-рано, за да не застраши влизането на Хърватия в Шенген, което "слага край на хърватската история", защото "всички крадци ще могат да влизат в Хърватия без надзор и без граничен контрол". В мисията "Алтея" участват повече от хиляда войници от 20 държави, включително и България, но не и Хърватия, заради блокадата на босненските политици и някои европейски държави, пояснява БГНЕС.

Съставил: Иво Иванов

Снимки: EПA/ БГНЕС, federalna.ba,romania-insider.com
По публикацията работи: Ергюл Байрактарова

Още от категорията

Изложба и научен форум в Дома на архитекта отбелязват 60 години образование по дизайн

По повод 60-та годишнина от началото на академичното образование по дизайн в България, в Дома на архитекта организират изложба и научна конференция. Откриването на експозицията е на 18 ноември и ще продължи до 22 ноември, когато ще се проведе..

публикувано на 17.11.24 в 16:40

“Каритас” организира благотворителен базар с изделия на бездомни хора и деца в риск в Русе

Благотворителен базар с предмети, изработени от бездомни хора, деца в риск и със специални нужди, ще се състои днес в русенската Католическа църква „Свети Павел от Кръста“. Посетителите ще открият ръчно създадени декорации, свещи и сапуни..

публикувано на 17.11.24 в 07:00

Младежи със Синдром на Даун стават инструктури на Зумба фестивал

Спортисти със Синдром на Даун днес влизат в ролята на инструктори в голям Зумба фестивал в София, за да мотивират децата с увреждания да спортуват и да водят активен начин на живот. На танцовото събитие специално обучените младежи ще покажат..

публикувано на 17.11.24 в 06:00