Първата организация на чехи и словаци в България е със 130-годишна история. Според исторически сведения през 80-те години на XIX век в София вече има около 100 чехи. Но по това време те още нямат своя организация, а сбирките им се провеждат в бирената фабрика на братята Прошек. Чехите и словаците активно участват в новосъздадения в края на века столичен клуб "Славянска беседа“. А през ноември 1892 г. общността основава своето Читателско-забавно сдружение "Чех“.
Започват да се доставят чешки списания, книги, създават се музикални, драматични и певчески кръжоци, обсъжда се и необходимостта от чешко училище в София.
Разделянето на Чехословакия на две отделни държави през 1993 г. не разцепва земляческата общност в България. Сдружението продължава да функционира като общ чехословашки клуб. Съвременен наследник на сдружение "Чех” е Чехословашкия клуб "Т. Г. Масарик“. Днес той наброява 209 члена, повечето наследници на чехи и словаци, заселили се в България. Това са хора с различни професии, но всички са високо образовани и с авторитет в обществото ни.
Във връзка със 130-ата годишнина от създаването на организацията на чехи и словаци в България, в края на миналата година беше подредена документална изложба, проследяваща знакови събития от историята на клуба. Тя беше организирана с подкрепата на Министерството на външните работи на Чешката република, а домакин беше Институтът за етнология и фолклористика с етнографски музей към БАН.
"Чехословашкия клуб на практика е един от най- старите клубове на чехи и словаци, живеещи по света” – посочва председателят му инж. Емил Тодоров:
Сградата е дело на австрийски архитект, до днес е запазила автентичния си вид, единствено е коригиран третият етаж, тъй като по време на бомбардировките над София той силно е пострадал. На първия етаж е направен ресторант, а на втория и в момента съществува киносалон. Там се е помещавало и училището до 1948 г. Имало е театрален и певчески кръжок. А интересен факт е, че от тук води началото си третият по ред на възникване в света куклен театър, след тези в Чикаго и в Белград. Годината е 1943-та, когато тъкмо в Чешкия дом вдига завеса първият куклен театър в София.”
Сградата на Чешкия дом в столицата, която софиянци познават като място с хубав ресторант и разнообразна чешка бира, става вдъхновение на една млада българка, завърнала се наскоро от чужбина. Божана Кацарова буквално преобразява до неузнаваемост запуснатата зала за тържества в Чехословашкия дом в София:
В Скопие се проведе заседание на съвместната комисия по историческите въпроси между България и Северна Македония. Поради обновения състав на македонската страна в комисията основно са обсъдени „принципите на работа, протоколни и..
Над 150 експоната от 14 български музея ще участват в изложба под наслов „Древна Тракия и античния свят“. Експозицията ще бъде открита на 3 ноември в музея „Гети“ в Лос Анджелис и ще продължи до 3 март 2025 г., съобщават от Националния..
На 26 октомври Църквата ни почита паметта на св. великомъченик Димитър Солунски, считан за един от най-великите светии сред Православието. У нас името му се свързва и с възстановяването на Второто българско царство през XII век, когато братята-боляри..
Доброволци се включват в почистването и възстановяването на манастира "Св. Спас" до връх Бакаджик. Акцията се организира на 2 ноември от кмета на..