Изкуство извън клишето, преплитащо минало и настояще. Изкуство извън галерийното пространство, което прави живота по красив за съзерцание. Такава е творческата философия на кюстендилския художник Евгени Серафимов и неговите ученици от школата "Новите майстори". През годините техни проекти са включвали създаване на стенописи върху къщи на българи в сръбския Босилеград, изписване на иконостас на православни храмове и редица улични картини, влезли в диалог с облика на днешен Кюстендил.
Само след броени часове, в духа на празника Богоявление (6 януари), Евгени Серафимов ще създаде и последното си творческо вдъхновение в стил лендарт (land art – ландшафтно, пейзажно изкуство, сред природата) – ледена скулптура във формата на кръст. "Това е изкуство, което (про)излиза от природата, стои в природата и след това изчезва отново в нея, без да нарушава баланса ѝ", пояснява авторът пред БНР.
Леденият кръст ще бъде поставен край воден басейн до Кюстендил или в планински поток в района, в зависимост от температурите. Ледените късове от избраното място ще бъдат подредени в предварително изработена метална конструкция, която ще държи скулптурата, с размери 2,50/2 метра.
Проектът е озаглавен "Изкуство без въглероден отпечатък", а разговорно Серафимов го нарича "Разпънат лед" и се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура" по програма "Социално ангажирани изкуства“. Целият процес на създаване ще бъде заснет, като ще се проследи и самото разтапяне на ледената пластика и връщането ѝ във водата.
Съдбата на "Разпънатия лед" зависи изцяло от природата и климатичните условия. Именно глобалното затопляне и намаляването на питейната вода в световен мащаб са в основата на вдъхновението на Евгени. А избраното време (Богоявление) и форма дават посока за размисъл към християнството, кръговрата на живота, цикличността и възкресението, обяснява художникът .
Текст: Весела Кръстева
Снимки: Facebook / Новите майстори/The New Masters
С изпълнения на подбрани песни от своя репертоар мъжката камерна формация "Светоглас" отбелязва 15 години на сцената. Четиримата певци: Даниел Спасов, Станимир Иванов, Николай Боянов и Милен Иванов пеят акапелно ( без инструментален съпровод) и..
"Чрез пиесите си Жан-Пиер Мартинез се стреми да върне престижа на комедията като огледало, протегнато на обществото" - пише на сайта на автора. Мартинез е автор на 101 играни по цял свят комедии, които се изучават във френските училища и..
Факултетът по изобразително изкуство при Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" чества половинвековен юбилей с любопитна изложба, основана на студентски дипломни работи и творби на действащи преподаватели от университета в..
Новият български филм "Терапията", чиято премиера е на 7 февруари, е избран да участва в няколко международни фестивала в САЩ и Европа, съобщава БТА. Сред..
Десетото издание на фестивала Master of Art, което се открива на 7 февруари в столичното кино "Люмиер" , включва над 50 филма на различна тематика,..
Музеят на Възраждането във Варна представя колекция от 15 автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово. Ценните носии са от..