Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българският образователен и културен център във Вашингтон отбеляза 20-годишен юбилей

4
Снимка: личен архив

Центърът "Св. Климент Охридски" е създаден на 8 януари 2002 година във Вашингтон. Двадесет години по-късно училището е едно от най-големите български училища в района. 


От 2007 г. е член на Асоциацията на българските училища в чужбина, а през 2011-2012 г. училището официално е лицензирано от MOН и преименувано на Български образователен и културен център. През 2015-2016 учебна година към културния център на организацията започват и програмите по изкуства за различни възрастови групи – изобразителни, театрални и танцови изкуства. 


Днес в БОКЦ "Св. Климент Охридски" се обучават над 130 деца, като центърът си сътрудничи с множество образователни институции и културни организации от района – български център "Зора" в Ричмънд, българско училище "Дора Габе" в Балтимор; и от България – ДЕО към Софийски университет "Св. Климент Охридски", Пловдивски университет "Паисий Хилендарски", основно училище "Кочо Честеменски", гр. Пловдив, Регионален исторически музей "Стою Шишков", гр. Смолян и др.

Снимки: личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Шведската журналистка Ребека Хибинет разказва в мемоарите си за любовта към България

В посолството на България в Стокхолм бяха представени публикуваните в Швеция мемоари на шведската журналистка Ребека Хибинет, живяла в България през 70-те години на ХХ век, съобщиха от дипломатическата ни мисия. В общо трите части на..

публикувано на 19.11.24 в 17:06

Защо улици в Прага носят имената на български будители?

Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..

публикувано на 18.11.24 в 13:35
Доц. Спас Ташев

Необходима е административна самостоятелност на районите, в които живеят българи в Албания

Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..

публикувано на 18.11.24 в 12:05