Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Януари е "Сурва“ в Перник

С огньове и маскарадни игри в Пернишко посрещнаха старата Нова година

6
Снимка: Община Перник

„Януари е Сурва“ за жителите на Перник и околните села. Всяка година в последната събота и неделя на месеца (с изключение на пандемичните 2020 и 2021 г.) градът домакинства Международния фестивал на маскарадните игри „Сурва“. Преди това, още на 13 януари, стотици пернишки сурвакари спазват традицията и излизат маскирани, за да изпълнят обичая, който от 2015 година е част от листата на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО.


Празнуването на „Сурва“ започва със запалване на ритуалния огън, след което започват и сурвакарските игри. Пищен е празникът в селата Люлин, Лесковец, Черна гора, Кралев дол, Мещица, Дивотино, Ярджиловци, Драгичево, в град Батановци и в самия Перник. 

Всяко село има свои отличителни черти в маскирането. Всяко село се готви и по различен начин за проявите по посрещането на старата Нова година, но навсякъде отрупани трапези посрещнат сурвакари и гости. Всеки дом е отворен, за да влезе доброто и здравето в него – казват перничани.


Прочетете и чуйте още за пернишките традиции по „Сурва“ от материала на Светлана Димитрова „Звънът на Сурва пречиства и възражда“ от златната колекция на „Радио България“. 


Чуйте и предаването ни „България днес“, където също разказваме за обичая в Пернишко.

Снимки: Фейсбук/Община Перник

По публикацията работи: Красимир Мартинов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Вампирите по нашите земи не са от вчера. Кой е българският?

Всеки у нас още в детството си е чувал страховити истории за опасни вампири , които бродят в мрака и всячески се опитват да напакостят на хората. Днес тези мрачни дихания са ни познати най-вече от начина, по който ги пресъздават авторите на романи и..

публикувано на 28.06.25 в 08:05

За обредната храна в традиционната ни култура

Обредната храна е неизменна част от ритуалната система на българина. А в календара на българското село преди повече от век, храната с месо е била рядкост, общо взето 4-5 пъти в годината – Коледа, Гергьовден, Петровден, рибата за Никулден и пр. Затова..

публикувано на 14.06.25 в 13:15
Снимка: Международен фестивал „Средновековен Търновград“

За три дни през юни Велико Търново заживява във времето между XII и XIV век

За десети пореден път фестивалът "Ежедневието на Средновековен Търновград" ще събере от 6 до 8 юни участници от различни краища на Европа, за да възстанови историческите събития и бита на града такива, каквито са били между XII и XIV век, когато е..

публикувано на 03.06.25 в 08:35