София доставяше на Киев гориво и жизненоважни оръжия от съветската епоха, но трябваше да пази доставките в тайна заради промосковски настроените политици в правителството. През пролетта на 2022 г. украинската армия изпитваше отчаян недостиг на гориво и съветски боеприпаси за борбата с руснаците. Спасението дойде неочаквано от България, съобщават politico.eu и WELT от медийната група на Axel Springer, като се позовават на интервюта с украинския външен министър Дмитро Кулеба, бившия български премиер Кирил Петков и финансовия министър Асен Василев. Според тях, в първите дни на войната около 40% от горивото за Украйна и около 1/3 от изразходваните снаряди са идвали от България. Доставките на муниции за около 2 млрд. евро са били платени от САЩ и Великобритания.
След като е изпратил над 150 000 снаряди от своите запаси в Европа, Пентагонът отправя в Украйна снаряди от своите военни складове в Израел и в Южна Корея, съобщава в-к New York Times. Двете страни са дали съгласие за това, докато нарасне военното производство в САЩ. Месечно Украйна използва около 90 000 снаряди, което е два пъти повече от произвежданите в Европа и САЩ, твърди изданието.
Премиерът на Нидерландия Марк Рюте обяви на среща с президента Джо Байдън, че ще последва Германия и САЩ и ще достави батарея за противовъздушна отбрана „Пейтриът” за Украйна.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен на среща във Вашингтон с британският външен министър Джеймс Клевърли определи като неприемливи претенциите на Москва, Киев да приеме „новите териториални реалности“ и да се откаже от окупираните от руските агресори територии. На обща пресконференция Блинкен добави, че съюзниците ще осигурят всичко необходимо на Украйна да се противопостави на руската агресия.
Институтът за изследване на войната – ISW съобщи, че очаква руският лидер Владимир Путин на 18 януари в своята реч по повод 80 години от пробива на блокадата на Ленинград (Санкт Петербург), официално да обяви война на Украйна и военна мобилизация.
Путин вече поиска от Държавната дума да прекрати действието в Русия на устава на Съвета на Европа, европейските конвенции за борба с тероризма и за защита правата на човека.
Снимки: ЕПА/БГНЕС
В рамките на световното туристическо изложение WTM в Лондон, служебният министър на туризма Евтим Милошев проведе поредица ключови срещи с европейски министри на туризма. Основна тема в разговорите е била създаването на общ туристически продукт – "Бранд..
Конезаводът "Кабиюк" в село Коньовец е най-старият в България, основан през 1864 година от русенския валия Мидхат паша с цел производство на коне за турската армия. Съществува до освобождението на България, но след Руско-турската война /1878г./ за..
Няма точна статистика какъв е броят на българите по света, но справка на Министерството на външните работи от м.г. сочи, че зад граница са около 2.8 млн. сънародници. По данни от преброяването на населението, проведено у нас от НСИ през 2021..
Трийсет и третата българска полярна експедиция се отправя към Антарктида, за да продължи научните си проучвания в сътрудничество с учени от различни..
На 8 ноември в „България днес“ слушайте п роф. Христо Пимпирев за 33-ата българска полярна експедиция, актуална информация от..
Протестът пред Народния театър е бил заявен и по този повод са били ангажирани над 60 служители на реда за да охраняват театъра. Пред БНТ служебният..