Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Български домашен робот помага за рехабилитация след тежки травми

Снимки: karollknowledge.bg, re4life.eu

Българин създаде домашен робот, който ще помага на пациенти след инсулт или злополуки. Изобретението е дело на инж. Петко Стоев, докторант в секция Кибер-физични системи към Института по информационни и комуникационни технологии – БАН. Докторантът е основател и на стартъп компания с предмет на дейност създаване и генериране на високотехнологични кибер-физични решения и продукти, подобряващи качеството на живота на хората. Наскоро заради авангардното си изобретение, младият учен спечели наградата "Предприемач в науката" на фондация "Карол Знание".


Детската мечта на Петко Стоев е да бъде инженер по роботика, като създава продукти, които решават различни по естество проблеми. А идеята да разработи роботизирана ръка идва, след като негов близък приятел преживява тежък инцидент и има нужда от възстановителни процедури.

Роботът представлява екзоскелет – устройство, което се поставя на пациента и му помага да се възстанови на база раздвижвания и рехабилитационни процедури. Роботизираната ръка извършва пълния набор от естествени за ръцете движения, като дава възможност за осъществяване на рехабилитация от дистанция. Какви са предимствата на новата българска кибер-разработка, научаваме от самия Петко Стоев в разговор с Александър Райчев от програма „Христо Ботев“ на БНР:

"Най-важната иновация е, че посредством този робот, пациентите и хората, които имат нужда от рехабилитация, било то след инсулт или след тежки злополуки със счупване на крайниците, ще могат да се възстановяват пълноценно в домашни условия или в условия, които са комфортни на тях, във време, което за тях е удобно, – казва Стоев. – Това е рехабилитация на всяко място по всяко време. Когато отдадат този робот на пациента за домашно ползване, лекарите ще могат автономно, посредством компютър,  да задават параметрите на управляващите програми и чрез тази дистанционна връзка, пациентите да се рехабилитират у дома."

Българското изобретение ще облекчи и процеса, свързан с постоянното наблюдение на пациента от медицинското лице. Системата ще записва данни от проведените процедури и ще изпраща отчети за напредъка на всеки пациент. И още едно предимство – един лекар ще може дистанционно да управлява едновременно пет-шест робота, вместо мануално да оперира върху един пациент, и ще може да ги следи в реално време.

"Така за единица време, вместо да третира и възстановява един пациент, лекарското лице ще може да възстановява множество пациенти. Нашият робот дава решение на въпроси като ограниченост на капацитета на болничните клиники, премахва проблема с графиците и с възможностите  на кабинета" – казва инж. Петко Стоев.

Кибер разработката е била съпътствана от анкета сред медицински експерти в страната, като над 90% от тях са дали позитивен отзив, че това ще улесни работата им и ще намали риска от поява на професионални заболявания сред рехабилитаторите, каза Стоев. Младият изобретател допълва, че в момента тече процес на патентоване и сертифициране на разработката. Роботът вече се внедрява за клинично тестване и е преминал през валидация в лаборатория.

Вижте още:

Съставил: Венета Николова /по интервю на Александър Райчев от програма „Христо Ботев“ на БНР/

Снимки: karollknowledge.bg, re4life.eu


По публикацията работи: Михаил Димитров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Авангардни сортове череши показват на Празника на черешата в Кюстендил

С приготвянето на 1500 сладоледа с черешов сироп тази вечер на площад "Велбъжд" в Кюстендил започва Празникът на черешата. Програмата ще продължи три дни, предаде кореспондентът на БНР в града Кирил Фалин. Специално за събитието, което по..

публикувано на 28.06.24 в 16:45

2500 дка със земеделски култури са унищожени от градушката в Благоевградско

Министерството на земеделието планира да разшири противоградовата защита на земеделските площи с нови 24 ракетни площадки, като работата  стартира още тази година. Това каза министърът на земеделието Георги Тахов в Гърмен на среща със земеделски..

публикувано на 28.06.24 в 14:40

Лекторатите по българистика имат важна роля за "запалване" на интереса към България по света

Над 30 българисти от единайсет страни се събраха на двудневен форум в София и Пловдив, посветен на кирилицата, за да представят последните си достижения в изследването на Кирило-Методиевото дело и да напомнят, че българската средновековна култура е..

публикувано на 28.06.24 в 11:30