България успя много бързо да окаже помощ на сполетяната от бедствието съседна Турция, като до момента са извършени три полета със самолети “Спартан” с помощи. Гражданското общество пък реагира с разкриването на дарителски кампании за пострадалите хора в Турция и Сирия. Издателят Манол Пейков – организирал мащабна акция за даряване на генератори на Украйна, за по-малко от денонощие събра 300 хил. лв., но свои благотворителни инициативи провеждат също БЧК, Лазар Радков от “Капачки за бъдеще”, фондациите “Гората.бг” и BCause, Националната мрежа за децата, УНИЦЕФ, International Rescue Committee, които работят в Сирия, World Food Programme. Освен това за Турция заминаха спасителни екипи и отделни граждани – сред тях планински спасители с кучета и последната група от 27 парамедици, пещерни спасители и обучени доброволци от Пловдив и София.
Д-р Елисавета Генчева, съпреживяла трагедията на хората през 1999 г. при предишното голямо земетресение в Турция, в качеството си лекар в полевата болница “Хигия”, отново е готова да помогне. Тя одобрява стореното до момента за югоизточната ни съседка.
“Това, което съвсем правилно българската държава организира, е изпращането на екипи от спасители и доброволци, за да търсят хора под развалините – казва тя пред БНР. – Дано успеят да намерят повече – разбира се, и с помощта на следови кучета. Не по-малко важни са екипите от хирурзи, травматолози и психолози, тъй като травмите не са само изключително тежки физически, но и психически. Затова и специалистите, които отиват там, трябва да бъдат емоционално мотивирани и тяхното съчувствие да личи в работата им.”
И макар да проявяваме похвална съпричастност към чуждото страдание и да благодарим свише, че нещастието и този път ни е отминало, време е някой да каже истината за състоянието на сградите у нас и готовността ни за реакция при подобно бедствие. “В България готовността за реакция след силни земетресения е равна на нула”, твърди строителният инженер Димитър Куманов.
“Масово, включително при новото строителство, има доста пропуски и се допускат компромиси със сигурността – казва той пред Нова тв. – Що се отнася до панелните сгради, при тях е заложено много добро поведение при сеизмични въздействия. Проблемът обаче е, че те са направени буквално на кайма от къртения, реконструкции, ремонти, махане дори на цели стени, пробиване на отвори. А това са изключително вредни въздействия и в момента никой не може да каже каква е сигурността на панелните сгради.”
Инж. Димитър Куманов припомня т.нар. паспортизация на сградите с цел безопасната им експлоатация – процес, който вече трябва да е завършил, придружен от обследвания за сигурността им. Той изразява съмнение обаче, че всички болници например са обследвани и имат паспорт. “Като цяло тези обследвания са пълна измама – копи-пейст на едни хартии и само смяна на снимката на блока”, категоричен е той и относно жилищните сгради. По думите му, не само че процедурата е формална, защото никой не си е направил труда да види какво е къртено в блоковете, но и на вятъра са хвърлени много пари.
Специалистът отказва да прогнозира какво би се случило у нас при земетресение с висок магнитуд, но подчертава: “Ако държавата вземе важните мерки, с немного пари ще бъдат спасени хиляди човешки животи. А с малко повече пари ще бъдат спасени и много сгради.”
Съставил: Диана Цанкова
Снимки: ЕПА/БГНЕС, БГНЕС, Facebook/mountainrescueservice
През следващото денонощие под влияние на средиземноморски циклон, преминаващ през Егейско море, проливите към Черно море метеорологичната обстановка в България ще е усложнена. Ще бъде предимно облачно с повсеместни, на много места значителни валежи. Ще..
В София беше открита 20-ата Световна среща на българските медии, организирана от Българската телеграфна агенция. Тя преминава под мотото "Медии и знание" и събира представители на 34 медии от 25 държави. На откриването генералният директор на БТА..
Международният туристически маршрут Е3, част от който е и маршрутът "Ком-Емине" по билото на Стара планина, официално се разширява. От Европейската федерация на туристите ERA съобщават, че официално приемат пешеходния вариант на "Черноморски път" (Black..
Вече две десетилетия българските медии в чужбина се събират на годишна среща, организирана от Българската телеграфна агенция. Събитието е известно като..
В "България днес" на 23 май слушайте: 02:20 - Новини 09:32 - Прогноза за времето 15:37 - Започва 20-ата Световна среща на българските медии –..
В словото си на официалното честване в София на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската..