Има песни, които минават през нас и оставят дълбок отпечатък. Те се оказват отново важни в друг етап от живота ни и намират своя нов прочит години след появата си. Такъв е случаят с един от хитовете на звездата на българската естрада Васил Найденов – "А дали е така". Песента получава нов живот във филма "Игра на доверие" на режисьора Мартин Макариев, който излиза по екраните у нас на 17 февруари.
Лентата разказва личните истории на майка и дъщеря, промените, които двете преживяват в своята младост и необходимостта да се изправят срещу насилието, прикрито зад маската на добрите намерения. Съдбите им са колкото различни, толкова и неразривно преплетени, а залогът е собствената им свобода. Актьорите Яна Маринова, Луиза Григорова-Макариев и Владимир Зомбори са в центъра на филмовия разказ, но съществена роля е отредена и на песента "А дали е така".
Създадена на границата между 70-те и 80-те години на ХХ век, песента "А дали е така" е включена като първи трак в първия самостоятелен албум на Васил Найденов "Адаптация". По музика на Тончо Русев, текст на Ваньо Вълчев и в аранжимент на Константин Цеков, "А дали е така" бързо се превръща в хит и остава любима на няколко поколения българи.
Доказателство за това е ключовата ѝ роля в новата българска филмова продукция "Игра на доверие“ и думите на актрисата Яна Маринова за съдбовната ѝ връзка с тази песен:
"Има една сцена във филма, която така пасна на тази песен "А дали е така" на Васил Найденов – Мартин Макариев я избра и не можех да си представя, че може да не е тази песен за тази сцена и да не представя филма ни точно тази песен. Аз, когато бях малка – не толкова на 17, много по-малка, още 9-10, а може би и по-малка – когато имах проблем за разрешаване в живота си, изслушвах 20 песни на Васил Найденов и намирах решението. Така че за мен той винаги е бил библия и това, че Марто Макариев избра тази песен – "А дали е така" – нямам думи…."
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
“Борис Христов – Посланик на българската песен” – така е озаглавен концертът на оперният певец Пламен Бейков и на пианистката Божена Петрова, който ще се състои тази вечер в Първо студио на БНР. “ Програмата е опит за реконструкция на творческите..
На 24 ноември (неделя) от 19:00 ч. в концертната зала на НМУ "Любомир Пипков" женският народен хор "Драгостин фолк национал" отбелязва три..