Композитор, диригент, самороден талант, уникално явление в българската култура, Дико Илиев е автор на десетки хора, ръченици, но също на валсове, маршове и други произведения за духов оркестър. От десетилетия с неговото "Дунавско хоро" българите започват всяка своя Нова година.
Любовта на Дико Илиев към музиката се дължи на северняшкия музикален фолклор, който присъствал в изобилие в детството му. Нямало народно веселие в родния му край, без на него да засвири духовата музика. Самият Дико по-късно се обучава в школата към Военния духов оркестър на град Орхание (дн. Ботевград, Западна България), а само на 14-годишна възраст тръгва по пътищата на войната, като част от духовия оркестър на 16-и Ловчански полк, влизащ в състава на Първа българска армия.
През 1917 година, по време на Първата световна война, в окопите, Дико пише и първото си хоро –“Искърското”. Именно него ще чуем днес в края на предаването ни. Записът, който ви предлгаме е от фонда на БНР, а изпълнението – на Духовия оркестър на Висшето военно-транспортно училище "Тодор Каблешков", гр. София. Диригент е Дико Илиев.
Повече за живота и творчеството на Дико Илиев разказва публикацията от архива на Радио България: "Спомен за Дико Илиев"
Редактор: Красимир Мартинов
На 15, 16 и 17 юли, най-топлите дни на лятото, в България се извършват редица предпазващи ритуали. Те имат езически произход и са свързани с култа към огъня. Повече за тях, както и за богатата празнична обредност в тези три дни можете да..
Преди 180 години на 12 юни е роден Джанюариъс А. Макгахан. По този повод Регионалният исторически музей в Пловдив показва изложба за живота на безстрашния американски журналист. Макгахан и българската кауза Неговите репортажи..
Българската православна църква почита паметта на Светите равноапостоли и съпокровители на Европа Св. св. Кирил и Методий , създатели на първообраза на българската азбука – глаголицата. Първи писмени известия за почит към солунските братя..