Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ново учебно помагало по български език специално за деца бежанци и мигранти у нас

4
Снимка: Фондация „Рийчаут”

В българското общество има една група деца, на която почти не се обръща внимание. Те често остават невидими, а в последните 10 години броят им непрестанно се увеличава. Това са децата бежанци, които са напуснали своя дом, родина, училище и приятели и са дошли в България, за да потърсят спасение и сигурност. Към тях можем да прибавим и децата мигранти, чиито родители са решили да живеят временно или за постоянно тук. Пред всички тях стои предизвикателството да научат български, за да могат да се справят в училище, да се развиват, да създават приятелства и да се интегрират успешно.

Проблемът, с който се сблъскват не само те, но и много учители, които приемат в класовете си деца бежанци и мигранти, е как се учи език без учебник и обучителни материали. Това мотивира Фондация “Рийчаут” (Reachout Foundation), да създаде пакет от образователни материали, използвайки опита си в работата с тези деца.

"Помагалото "АБВ първи стъпки" е създадено специално за децата бежанци и мигранти, за да им помага да изучават български в началния етап, когато тръгнат на училище или започнат езиков курс, тъй като до този момент повечето помагала за бежанци и мигранти са предназначени за възрастни – обяснява Кристина Гологанова, управител на фонда. – Досега в България нямаше създадена единна система, и всеки учител преценяваше как да обучава учениците си. Ние създадохме това помагало, за да задоволи нуждата от такова за учениците, които посещават образователната програма на "Рийчаут", и след като получихме подкрепа от наши партньори, успяхме да създадем продукт, който може да се ползва от широк кръг преподаватели, учители в училище, в езикови школи, курсове, които се организират от неправителствени организации, доброволци, и всеки, който иска по някакъв начин да допринесе за подпомагането на децата бежанци.“


Пакетът включва помагало и учебна тетрадка. В тях са представени 10 теми, специално подбрани и илюстрирани за деца, чрез които се учат думи, граматика и интересни факти за България. Сред тях са "Моят дом", "Моето семейство", "Моето училище", "В града", "Професии" и други от света на децата.

По време на заниманията на децата ще помагат Елена, Самир и Раиса, а също така малкият кит, вдъхновен от илюстрацията на първия български учебник – "Рибния буквар" на Петър Берон, който насочва вниманието им към особеностите на езика, които трябва да запомнят.


Помагалото ще е широко достъпно, а електронният му вариант ще е абсолютно безплатен:

"С подкрепата на Върховния комисариат за бежанците на ООН успяхме да отпечатаме 200 бройки. Тиражът е малък, защото първоначално беше предвидено да е само онлайн. Вторият тираж ще е по-голям – уточнява Кристина Гологанова. – Но основно ще го разпространяваме онлайн, за да бъде достъпно за всички – училища, учители и самите деца, защото доста деца от други държави учат в различни градове на България."

Помагалото "АБВ първи стъпки" ще бъде достъпно след около месец, след регистрация на сайта на организацията.

Снимки: Фондация “Рийчаут”

По публикацията работи: Анна Фуцкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Родителски организации защитиха Закона за предучилищното и училищното образование

Около 40 родителски организации от цялата страна подкрепиха промените в Закона за предучилищното и училищното образование, забраняващи пропагандата на нетрадиционна сексуална ориентация в училищата. Според тях Конституцията позволява ограничаване на..

публикувано на 25.08.24 в 12:22

Естония пуска две евромонети по дизайн на българина доц. Светлин Балездров

Естонската централна банка пусна колекционерска монета, чието художествено оформление е дело на българския дизайнер и преподавател в Националната художествена академия доц. Светлин Балездров. Монетата с номинал от 8 евро е изработена от сребро, има..

публикувано на 25.08.24 в 11:23

Спомен за оперния бас Борис Христов като емблема на България от края на XX в.

Фотоизложба, посветена на личността на големия български оперен бас Борис Христов може да бъде разгледана до 28 август в София. Експозицията се организира от отдел "Култура, археология и културно наследство" на община Пловдив и е по повод 110 години..

публикувано на 25.08.24 в 10:05