Търсите евтина почивка на плажа? Насочете се към Източна Европа и най-вече към Балканите. Хърватия, България, Албания и Черна гора предлагат знойно слънце и изгодни цени през месеците юни и септември, твърди „Гардиън“. На първо място британското издание препоръчва България и по-точно плажовете на север от морската ни столица Варна.
Когато си представят 378-километровото черноморско крайбрежие на България, повечето хора се сещат за големите курорти като Слънчев бряг и Созопол, където купонът тече денонощно. Но ако се насочите на север от пристанището на Варна към румънската граница, крайбрежието е по-малко оживено, пише авторката на „Гардиън“ Мария Новакович.
До 2016 г. всяко лято Каварна пулсираше под звуците на хеви метъла по време на Каварна Рок Фест. Но сега градчето е приятно и спокойно място с дълъг градски плаж и голям природен резерват в непосредствена близост. Изкачете се до нос Чиракман, за да се насладите на прекрасна гледка към крайбрежието. И не пропускайте да разгледате останките от византийската крепост Бизоне, съветва Новакович.
Ако се озовете в Каварна между 30 юни и 1 юли, ще присъствате на една от най-интересните традиции в България. Вдъхновени от песента July Morning на Uriah Heep, хората се събират около лагерни огньове по плажовете на Черноморието, пускат музика и посрещат първия изгрев на месец юли, не скрива удивлението си авторката на „британския ежедневник. Тя препоръчва на туристите да отседнат в хотелите на Каварна, предлагащи уют и комфорт на достъпни цени, както и да отскочат до близката мидена ферма с прекрасна гледка към морето.
Тръгнете по бреговата линия на природния резерват „Калиакра“, където се намира и нос Калиакра, за да наблюдавате богатия птичи свят на този район, продължава Мария Новакович. Тук ще видите руините на цитадела от VIII век. А когато погледнете надолу, пред вас и ще се разкрие един от най-красивите плажове на цялото крайбрежие, сгушен в залива Болата, чийто тюркоазени води ярко контрастират с околните пясъчни скали, разказва още авторката на публикацията.
По-нататък тя възпява прелестите на албанските плажове, простиращи се от пристанището Вльора на Адриатика до курорта Саранда на Йонийско море. В Република Хърватия, публикацията ни препоръчва да отседнем в тихото курортно селище Милна и да обиколим околностите с колело. А за Черна гора – да избягваме на всяка цена Будва и Котор в активния сезон и да се насочим към близкото градче Петровац с чудесните пясъчни плажове и приятни маршрути, следващи бреговата ивица.
Вижте още:
Съставил: Венета Николова
Снимки: БГНЕС
Стари български села с уютни къщи за гости, тишина, разходки сред природата и вкусна домашна храна. Селският туризъм се превръща в предпочитан форма на отдих, особено сред семейства и млади хора, които избират природосъобразния начин на..
Казват, че за да опознаеш дадено място, трябва не само да го видиш с очите си, но и да го вкусиш с небцето си . Всяко българско село, всеки град или регион си има своя специфичен дъх и аромат. Един от начините да ги опознаете са кулинарните маршрути,..
Лятото може да е незабравимо не само с почивка край морето, а и с разходка до дивите плажове на Дунава. Всяко от градчетата по бреговете на голямата река си има своето място, където човек може да разпъне чадър и да стъпи върху фините речните пясъци...
"Родопската гъсеница" – така наричат влака, който пълзи по склоновете на Родопите по маршрута Димитровград – Хасково – Кърджали – село Подкова. И не,..