Деца, родители и учители от българските училища по света се включиха в работилничките за мартеници по места, за да усучат бели и червени конци и да повикат здравето, късмета и… Пролетта. Всяка година на 1 март българите, независимо къде се намираме, следваме отколешна традиция да завързваме на китката или на ревера на близки и приятели този пъстър символ на новото начало.
С много настроение, ентусиазъм и фантазия децата от българското училище в Милано сътвориха традиционните мартенски герои „Пижо и Пенда“ и още много красиви амулети за здраве, разказвайки си прекрасната легенда за мартеничката. „Както всяка година, и този път последната неделя на февруари беше посветена на тях – бели и червени, румени, засмени… мартенички! Пак омотахме бели и червени конци в една нишка - нишката на обичта. Пак се закичихме с мартенички - за здраве и късмет“ - написа във фейсбук Гергана Христова, създател на първото българско училище в Милано.
На 26 февруари в италианския град се проведе работилница за мартенички в рамките на фестивала „Балканска пролет в бяло и червено“. Вече се превърна в традиция по повод първи март общностите на българи, румънци и молдовци в италианския град да празнуват заедно Пролетта, дарявайки си мартеници.
Най-малките ученици в Първо българско училище „Васил Левски“ в Лас Вегас, САЩ, подкрепени от родителите си също успяха да сътворят мартенички по образец и нетърпеливо зачакаха Баба Марта.
„Баба Марта в бързината
при нас в училище се спря
и мартеници ни научи да усучем
и запя: Бели да сте,
като юнаците силни,
Червени като трендафили красиви,
Здрави и плодоносни!“ – похвалиха се от българското училище "АзБуки" в Рим и благодариха на родители и деца, че отделиха време и любов, за да се включат в организираната от тях работилница за мартеници.
Изображения на любимата Баба Марта направиха и българчетата в Мадрид. Заниманията на децата в неделното училище „Елин Пелин“ в испанската столица беше подкрепено от гостуващите при тях студенти- бъдещи учители, от ВТУ "Св. св Кирил и Методий", пристигнали специално, за да ги помогнат в обучението по български език и история.
За втора година децата в българското училище в Краков, Полша, сами изработват мартенички. „Освен нашите деца, дойдоха и бъдещите ученици, а също така и едно полско семейство, което заедно с нас правеха мартенички. Честита Баба Марта!“- похвалиха се от школото с пост в ФБ-страницата си.
„Баба Марта троп-троп-троп
бърза през горицата
мартенички цял вързоп
носи на дечицата!“ - припяваха българчетата в Лисабон, усуквайки белите и червени конци.
А ето и какви красоти изработиха българчетата от БНУ„Васил Левски“ Бенидорм,Албир,Алфас дел Пи Испания:
„Красотата от нашата малка България вече е и тук при нас в Ню Йорк. Мечтата ми за отрупана маса с мартенички вече е реалност. Вярвам, че заедно ще продължим да поддържаме тази наша традиция, ще я предадем на нашите деца, внуци и правнуци! Пожелавам ви много здраве, щастие и любов !“- написа една българка от Ню Йорк, посветила време и сърце в изработването на мартенички. Името ѝ е Ваня и вече успя да зарадва много наши сънародници отвъд Океана със сътвореното от ръцете ѝ чрез своята „пътуваща кола с мартенички“.
„Честита Баба Марта“ е поздравът, който си отправяме винаги на 1 март в България. „Бъдете като мартеници - бели и червени - весели и здрави целогодишно! – пожелава Диана Гласнова от Хърватия и ни кани да се присъединим към работилницата за мартеници, която организира Хърватско-българското дружество в Загреб на 4 март. – Това е български обичай, от който извира дъх на надежда, любов и традиция. Преплетени с червени и бели конци - мартеница - българите подаряват на всеки, когото обичат. Мартениците са символ на пожелания за крепко здраве, сили и дълъг щастлив живот. Според народните вярвания мартениците предпазват човека от болести, зли очи и се смята, че притежават голяма магическа сила. Бялото символизира чистота, невинност, щастие и красота, а червеното – жизненост, здраве, любов и победа.“
Съставил: Елена Каркаланова
Отдел "Култура" на Столичната община е направил дарение на Културно-информационния център (КИЦ) "Босилеград" и КИЦ "Цариброд" – новогодишни календари. "Става дума за около 400 бройки, които Красимир Велиновски от Дупница е взел от Общината,..
От 2 април 2025 г. Великобритания въвежда издаването на електронно разрешение за транзитно преминаване и краткосрочно пребиваване за гражданите на всички държави от ЕС, включително България, за които към момента не се изисква виза за краткосрочен..
По информация на посолството на България в Пекин към момента няма постъпили сигнали за пострадали български граждани при земетресението в Тибет, Китай. Това са съобщили за БТА от Министерството на външните работи. Най-малко 95 души са..