Деца, родители и учители от българските училища по света се включиха в работилничките за мартеници по места, за да усучат бели и червени конци и да повикат здравето, късмета и… Пролетта. Всяка година на 1 март българите, независимо къде се намираме, следваме отколешна традиция да завързваме на китката или на ревера на близки и приятели този пъстър символ на новото начало.
С много настроение, ентусиазъм и фантазия децата от българското училище в Милано сътвориха традиционните мартенски герои „Пижо и Пенда“ и още много красиви амулети за здраве, разказвайки си прекрасната легенда за мартеничката. „Както всяка година, и този път последната неделя на февруари беше посветена на тях – бели и червени, румени, засмени… мартенички! Пак омотахме бели и червени конци в една нишка - нишката на обичта. Пак се закичихме с мартенички - за здраве и късмет“ - написа във фейсбук Гергана Христова, създател на първото българско училище в Милано.
На 26 февруари в италианския град се проведе работилница за мартенички в рамките на фестивала „Балканска пролет в бяло и червено“. Вече се превърна в традиция по повод първи март общностите на българи, румънци и молдовци в италианския град да празнуват заедно Пролетта, дарявайки си мартеници.
Най-малките ученици в Първо българско училище „Васил Левски“ в Лас Вегас, САЩ, подкрепени от родителите си също успяха да сътворят мартенички по образец и нетърпеливо зачакаха Баба Марта.
„Баба Марта в бързината
при нас в училище се спря
и мартеници ни научи да усучем
и запя: Бели да сте,
като юнаците силни,
Червени като трендафили красиви,
Здрави и плодоносни!“ – похвалиха се от българското училище "АзБуки" в Рим и благодариха на родители и деца, че отделиха време и любов, за да се включат в организираната от тях работилница за мартеници.
Изображения на любимата Баба Марта направиха и българчетата в Мадрид. Заниманията на децата в неделното училище „Елин Пелин“ в испанската столица беше подкрепено от гостуващите при тях студенти- бъдещи учители, от ВТУ "Св. св Кирил и Методий", пристигнали специално, за да ги помогнат в обучението по български език и история.
За втора година децата в българското училище в Краков, Полша, сами изработват мартенички. „Освен нашите деца, дойдоха и бъдещите ученици, а също така и едно полско семейство, което заедно с нас правеха мартенички. Честита Баба Марта!“- похвалиха се от школото с пост в ФБ-страницата си.
„Баба Марта троп-троп-троп
бърза през горицата
мартенички цял вързоп
носи на дечицата!“ - припяваха българчетата в Лисабон, усуквайки белите и червени конци.
А ето и какви красоти изработиха българчетата от БНУ„Васил Левски“ Бенидорм,Албир,Алфас дел Пи Испания:
„Красотата от нашата малка България вече е и тук при нас в Ню Йорк. Мечтата ми за отрупана маса с мартенички вече е реалност. Вярвам, че заедно ще продължим да поддържаме тази наша традиция, ще я предадем на нашите деца, внуци и правнуци! Пожелавам ви много здраве, щастие и любов !“- написа една българка от Ню Йорк, посветила време и сърце в изработването на мартенички. Името ѝ е Ваня и вече успя да зарадва много наши сънародници отвъд Океана със сътвореното от ръцете ѝ чрез своята „пътуваща кола с мартенички“.
„Честита Баба Марта“ е поздравът, който си отправяме винаги на 1 март в България. „Бъдете като мартеници - бели и червени - весели и здрави целогодишно! – пожелава Диана Гласнова от Хърватия и ни кани да се присъединим към работилницата за мартеници, която организира Хърватско-българското дружество в Загреб на 4 март. – Това е български обичай, от който извира дъх на надежда, любов и традиция. Преплетени с червени и бели конци - мартеница - българите подаряват на всеки, когото обичат. Мартениците са символ на пожелания за крепко здраве, сили и дълъг щастлив живот. Според народните вярвания мартениците предпазват човека от болести, зли очи и се смята, че притежават голяма магическа сила. Бялото символизира чистота, невинност, щастие и красота, а червеното – жизненост, здраве, любов и победа.“
Съставил: Елена Каркаланова
България ще бъде представена на тържествен коледен концерт, организиран в сътрудничество с представителството на Европейската комисия и посолствата на държави членки на ЕС в храма "Адолф Фредрик" (Adolf Fredriks kyrka) в Стокхолм, Швеция, от 18:00 часа..
Българският писател Георги Господинов е сред дванадесет автори от цял свят, поканени за международни членове на британското Кралско литературно дружество, съобщи организацията на сайта си. Авторите са били подбрани от комисия на дружеството измежду над..
Във връзка със сериозно влошената обстановка по сигурността в Сирия през последните часове, от МВнР настоятелно препоръчват на българите, пребиваващи в страната, да не напускат домовете си, докато бъде нормализиран общественият ред. Посолството..