Опазването на традициите, езика и културата на българското национално малцинство в Сърбия, както и създаването на мултикултурен мост между Сърбия и България вече 7 години е мисия на ФАР. Мултимедийният портал публикува информация на български и сръбски език и стана разпознаваем като медия, отстояваща ценностите на българската общност.
"Създаден преди точно седем години – на 1 март 2016 г., ФАР измина трънлив път, осеян с предизвикателства и препятствия, но и с много медийни материали на български и сръбски език, спазвайки стандартите на професионалната журналистика без политическо влияние, сензации и таблоидизация" – посочват от от екипа на медията по повод празника си и се гордеят със създаденото във времето – интернет портал, телевизионен канал, списание за деца и юноши и Гражданско сдружение "Емблема".
"Негативната тенденция на политически натиск и заплахи не подмина и ФАР. Несправедливо и манипулирано разпределение на финансови средства в обезсмислените медийни конкурси, изнудване, омаловажаване, непрозрачност на работата на отделни местни политици и демонстрация на мощ, опит за унищожаване репутацията на ФАР... – всичко това е част от нашата действителност" – казват с днешна дата от екипа на медията.
Макар да няма финансово рамо от страна на Община Цариброд, медията работи в сътрудничество с редица институции от България, като Изпълнителната Агенция за българите в чужбина, БТА, Посолството на България в Белград, консулството ни в Ниш, други медии и културно-информационните центрове на българите в Западните покрайнини и пр. Българското национално радио също е един от достоверните източници на информация за медията от западната страна на границата.
Снимки: Милана Виденов Миланов, Редакцията на ФАР
Едно съвсем младо българско училище зад граница стана част от пилотния етап на Националната програма " Неразказаните истории на българите " на Министерството на образованието и науката, стимулираща изследователските умения на българчетата от неделните..
Проф. д-р Иво Цветанов записа името си в историята на Илинойския университет като първият носител на наградата за трансплантации "Енрико Бенедети". Новината съобщи генералният ни консул в Чикаго Светослав Станков. Наградата на проф. Цветанов е..
На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...