В сградата на Регионалния исторически музей (на пл. „Бански“ 1) е подредена любопитна експозиция на тема „Еврейската улица – реконструкция“, която предава ежедневието на евреите в българските градове в периода след Освобождението на България (1878 г.) до средата на XX в. Изложбата е по инициатива на Държавния културен институт към министъра на външните работи, в партньорство с ред държавни институции. Тя представлява сбирка от артефакти, съхранявани в музеи, архиви, библиотеки в цяла България.
Чрез предмети от бита и религията, както и с помощта на дигитализирани материали, се постига разказ в хронологичен план за живота на евреите у нас. Застъпени са теми като появата на евреите по нашите земи, синагогата като духовен център на общността, традициите, празниците и занаятите в еврейските семейства и др. Изложбата „Еврейската улица – реконструкция“ беше открита на 9 март, във връзка с отбелязването на 80-годишнината от спасяването на българските евреи по време на Втората световна война. Тя ще остане отворена за посетителите на Регионалния исторически музей – София до 19 април.
Снимки: Регионален исторически музей
Доброволци се включват в почистването и възстановяването на манастира "Св. Спас" до връх Бакаджик. Акцията се организира на 2 ноември от кмета на близкото село Чарган Стоимен Петров. съобщава БТА. Храмът в манастира е първият в страната,..
В календара на Българската православна църква са отредени и три специални дни, в които вярващите отправят молитви към Бога и раздават милостиня в памет на починалите си близки. Това са трите Задушници, които винаги се отбелязват в съботите, преди..
В една мразовита ноемврийска утрин на 1917 г., в разгара на Първата световна война, от базата край Ямбол излита цепелин L 59 към Танзания. Целта е да се доставят боеприпаси и материали на немски военни части, намиращи се в отдалечена и дива местност...