Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Галерията в Кюстендил представя местни художници от еврейски произход

По повод 80-годишнината от спасяването на българските евреи по време на Втората световна война, в кюстендилската художествена галерия „Владимир Димитров-Майстора”, е подредена експозиция на две поколения местни художници от еврейски произход: Мориц Бенционов (1898 – 1941) и Арон Алкалай (Анрико)  (1924 – 2012).


Характерно за град  Кюстендил, където в преминава творческия път на Владимир Димитров-Майстора, е, че отношенията между различните етноси там винаги са били мирни и безконфликтни. През 1919 г. и 1920 г. в града се организират първите общи художествени изложби. В тях участват млади и талантливи художници – студенти и гимназисти, които по-късно ще формират гръбнака на националното ни изкуство. Личността на Владимир Димитров-Майстора става своеобразен притегателен център, около когото се сплотява начинаещата творческа група. Известно е, че именно големият художник е първият, забелязал и насърчил дарбата на младия Мориц Бенционов. Тих, скромен, с разклатено здраве, той създава произведения, които се нареждат сред големите постижения на българското изобразително изкуство от 30-те и 40-те години на ХХ в. Твори най-вече пейзажна живопис, вдъхновен от естествения допир с природата от Кюстендилския край. Критиката го нарича „романтичен пейзажист на кюстендилската долина“.


Художникът Арон Леон Алкалай (Анрико) също е роден в Кюстендил и постъпва в Художествената академия през 1944 г. Учи стенопис при проф. Кирил Цонев. Емигрира в Израел в годината на завършване на Академията – 1948-а. Арон Леон Алкалай преподава живопис в Института за изкуство – Бат Ям, в училище за изкуство и в държавния институт за учители по рисуване.

Снимки: Художествена галерия „Владимир Димитров-Майстора” - Кюстендил



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Честваме 165 години от рождението на езиковеда Александър Балан

На 27 октомври се навършват 165 години от рождението на акад. Александър Теодоров-Балан, който е първият теоретик на българския книжовен език, фонетика и граматика. Той е роден е роден през 1859 г. в с. Кубей, Бесарабия. Неговият баща Стоян..

публикувано на 27.10.24 в 15:28
Кадър от документалния филм „Да летиш с плавници“

“Док-Арт-Фест” представя български документални филми в Берлин

Седмицата на българското документално кино за изкуство и творци “Док-Арт-Фест” ще се състои в Берлин от 31 октомври до 6 ноември т.г. “Талантът няма националност, но корените му имат значение – от тях той черпи сила и се връща при тях, защото там..

публикувано на 27.10.24 в 11:33

Български филм за Несебър отнесе 4 награди на 3 световни кинофестивала

Документалният филм „Духовното огледало на християнския Несебър“ на БНТ бе отличен с общо четири награди на три престижни международни кинофестивала в  Бразилия, Грузия и Португалия . Сценарист на лентата е нашият колега от Радио България Иво..

публикувано на 26.10.24 в 11:35