Властите в Украйна наредиха снощи на Украинската православна църква, свързана исторически с Русия, да напусне до края на месеца манастирския комплекс Киево-Печорска Лавра.
Светата обител, известна още като руският Йерусалим, е основана през ХI век, по времето на великия княз Изяслав. В края на XVI и началото на XVII в. манастирът е бил подчинен на константинополския патриарх и станал център на противопоставянето между Православната църква и католическата уния. На два пъти, през 1596 и 1598 г. униатите правили безрезултатен опит да завладеят манастира и обширните му имения. В наши дни, той е център на православното поклонничество, под юрисдикцията на Украинската православна църква, където се помещават Киевската митрополия, Духовната академия и Семинарията. От 1990, Лаврата е под защитата на ЮНЕСКО, а от 2008 нейният комплекс е държавна собственост.
В изявление на Украинското министерство на културата се посочва, че на УПЦ е било наредено да напусне 980-годишния манастирски комплекс, защото "е нарушила условията на споразумението относно използването на държавната собственост", но не се предоставят никакви подробности. От своя страна УПЦ посочи, че е прекъснала връзките си с Московската църква-майка, заради войната в Украйна, но въпреки това се е превърнала в жертва на политически лов на вещици.
Още от октомври, украинските служби за сигурност претърсват периодично храмовете на УПЦ, преследват нейни служители, епископи и финансови спонсори и започнаха наказателни дела срещу десетки нейни свещеници. Като причина за гоненията те посочват, че са открили проруска литература в църковни помещения, както и че в Лаврата се укриват руски граждани. УПЦ многократно отхвърли тези твърдения.
На 31 януари Православната църква чества свети безсребреници и чудотворци Кир и Йоан. Свети Кир се родил през втората половина на ІІІ век в египетския град Канопа и се прочул като знаменит лекар в град Александрия. Лекувал с огромен успех..
Навършват се 131 години от рождението на цар Борис Трети, останал в българската памет с даденото му от народа и историята определение – Обединител. Роден в предпоследния януарски ден на 1894 година, бъдещият български цар Борис III се появява на..
На 30 януари Православната църква чества светите Три светители – Василий Велики, Григорий Богослов и Йоан Златоуст, както и свети свещеномъченик Иполит, папа Римски, свети благоверен цар Петър Български и преподобни Сергий Къпински...
На 8 февруари Православната църква чества свети великомъченик Теодор Стратилат и свети пророк Захария Сърповидец. Свети великомъченик Теодор..
На 7 февруари Православната църква чества преподобни Партений, епископ Лампсакийски, преподобни Лука Еладски и светите хиляда и трима свети..