Светлият християнски празник Благовещение, който всяка година честваме на 25 март, е сред любимите пролетни празници на целия християнски свят. Чрез Дева Мария, избрана като най-чиста сред девиците, майчинството става благословено от Бога и така се изтъква значимостта на жената като създаваща живот. В православието се почита като ден на майката, но и като символ на благовестието, добротворчеството и новото духовно начало, което възстановява връзката с Бога.
Именно тази духовна връзка съхранява българите през годините на петвековното иго и им дава сили ревниво да пазят вярата си и да съграждат храмове. Сред тези свидетелства за любовта към Бога е и възрожденската черква "Св. Никола" в село Долен, градена камък по камък нощем, за да не предизвиква гнева на поробителите. Заради автентичните си стенописи, храмът е обявен за паметник на културата. Той е и най-старият в пиринския край, но за съжаление изоставен, в продължение на десетилетия, както множество църкви в пустеещите ни села.
По щастлива случайност или по Божия промисъл, по време на международен поход в Пирин преди четири години, потъналата в бурени черква привлича вниманието на доброволците от Сдружение "Съзидание 2012", ръководено от Жана Иванова, известно с кампаниите си "Жълти стотинки" в подкрепа на детски болници и лечебни заведения. С първите дарения от многонационалната група е направен проект за реставрация, а в навечерието на Благовещение тази година стана ясно, че възстановяването на стенописите ще започне още това лято.
В дарителската акция се включва и българската хорова капела "Георги Робев" с ръководител Нели Трошева, която с радост прегръща идеята:
"Kакво по-хубаво от това един възрожденски храм, който е толкова красив и за жалост занемарен, да се възстанови с тази красива инициатива. Когато ни затвориха за пандемията и разглеждах в интернет и Фейсбук, изведнъж ми попадна инициатива на Жана Иванова за възстановяването на храма. Като запознах хористите с идеята да пеем благотворително за черквата в село Долен, изведнъж се оказа, че те знаят за нея и с удоволствие се съгласиха да участват в инициативата."
Сред дарителите в кампанията е и младият архитект Ивайло Ламбев, за когото единственият начин да бъде спряна разрухата е духовността, която е в нас, но не ѝ обръщаме внимание. Все повече българи изпитват нуждата да бъдат сплотени около една идея, около едно чувство за принадлежност. А това, което би обединило хората са общите ценности, убеден е Ивайло:
"Когато човек следва ценности и добродетели, които са ясни от хиляди години, много проблеми ще се разрешат. Най-малкото човек няма да живее само за себе си, а и за околните. От една страна това е много добро качество на българина да оцелява, но той някак се е вглъбил в само в това и забравя за всичко около себе си. За съжаление, това се вижда навсякъде в обществото ни и наоколо цари разруха. Това сякаш идва от липсата на себеуважение у българина, защото когато човек не уважава това, което има и това, което е, то се разрушава и това е видимо. Разрушават се храмовете, разрушават се улиците и то не, защото българинът не е качествен, а защото така сме възпитани. От друга страна обаче винаги можем да го променим."
"Колкото и малко да направим за духовността на България, то вече е невероятно важно, защото според мен в съвременния свят ние губим нашата българска духовност и цялата ми работа като професионалист, както и проектите, които правя са насочени към развитието на духовността в България. Затова такива инициативи са добре дошли за мен. Каквото мога, правя наистина от цялото си сърце. Това не е единственият проект, с който съм свързан. Слава на Бога, има много инициативни хора, много българи, които милеят за запазването на нашето наследство и развитието на духовността в България. И аз винаги ще бъда зад тези хора."
За Биляна Христова, предприемач и доброволец към инициативата на сдружение "Съзидание 2012", да бъде част от екипа му е въпрос на личен избор и личен път, подсказани от сърцето:
Снимки: Facebook/Sazidanie2012/, Дарина Григорова, личен архив на Биляна Христова
Датата 23 октомври, която запознатите с македонските дела свързват с основаването на ВМОРО/ВМРО преди 131 години в Солун, вече 17 години се чества в Северна Македония като държавен празник и е неработен ден в страната. Тази несъмнено важна за..
Наричат Никопол "градът на вековете" заради неговата хилядолетна история. Той възниква като селище още през 169 г. по времето на римския император Марк Аврелий. През 629 г. византийският император Никифор III Фока преименува града на Никополис, което..
Дали сред експонатите в музеите могат да попаднат и някои фалшификати, дотолкова добри, че да не отстъпват на оригиналите – по тази тема се носят слухове и се правят спекулации, но в момента цяла поредица от исторически фалшификати гостуват като..
На празника Въведение Богородично на 21 ноември по григорианския календар и Архангеловден по юлианския иконописецът Екатерина Титова представи новите си..