40 години на сцената отбелязва певецът Васко Василев – Базилио. Годишнината той ще отпразнува заедно с почитателите си във Военния клуб в София на 29 март с концерта "С благодатната сила на песента". И така, както целият му живот е отдаден на духовното начало и като човек, свързан с богословието, Васко ще даде целия приход от концерта за благородна кауза – ремонт на рушащата се църква "Свети Климент Охридски" в бившата семинария край гара Черепиш в живописното Искърско дефиле.
Творческият път на Васко Василев – Базилио започва през 1982 г. в Младежки мъжки хор – София с диригент Валентин Бобевски. Малко след това постъпва и в Смесения хор на Българското национално радио, където се изявява и до днес. През годините Базилио има и успешна солова кариера като изпълнител на българска поп музика, фолклор, църковно-славянски песнопения и дори – опера. Пял е на една сцена с Гена Димитрова и Надка Караджова, докосвал се е до знаменитости като Джеймс Ливайн, Шломо Минц, Зубин Мета и др. Особена обич обаче таи към Смесения хор на радиото.
"Смесеният хор на БНР е един от най-добрите професионални хорове в България – споделя певецът. – Ние имаме безкрайно много концерти, участваме в различни културни събития, записваме постоянно, пътуваме и по света. Във времето преди пандемията от Ковид-19 правехме много турнета в чужбина, като е имало години, в които шест месеца сме в България, останалите шест – зад граница. На мен този хор ми даде страшно много. Даде ми сцена, даде ми приятели, и запознанства с артисти, музиканти. Чрез него аз имах възможност да се докосна до различни култури, да изуча тяхната музика, да създам много контакти и приятелства. Ето защо, съм благодарен на институцията БНР, на всички колеги, с които сме работили и работим в Смесения хор."
Съпругата на Васко Василев – Базилио Натаниела също е свързана с БНР. Дълги години тя е част от албанската редакция на "Радио България" и също като Васко е отдаден на работата си човек.
"Радиото е нашият дом. Прекарваме по-голямата част от времето си тук, отдавайки се на професията си. Тук се и запознахме с Натаниела преди много години. Изживяхме силна емоционална връзка и не след дълго създадохме семейство. Аз съм един щастлив човек. Семейството ми е прекрасно, жена ми е великолепен човек и силна майка. Тя беше посветена на децата ни, когато аз ходех на дългите турнета по света. А вече имаме и внуци."
Не само от семейството си, но и напълно официално Васко Василев – Базилио е провъзгласен за "Мистър Дядо" на 2022 година от едноименна надпревара у нас. "В живота има и захар, и сол" – така обяснява трудностите в битието ни певецът и е благодарен на Бога, че му е дал талант и възможност да предава позитивна енергия към хората. И не е случайно, че когато е на петдесет решава да учи богословие, а сега му предстои да защити докторантура в Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски".
"Познанието в духовната академия дръпна пред мен една голяма завеса и разкри онова, което не съм знаел или което не съм разбирал. Когато влизам там, влизам като в храм. Благодарен съм, че имах възможност да се докосна до извора на познание на преподавателите в Богословския факултет и да черпя от него."
Духовна музика ще прозвучи и на предстоящия благотворителен концерт на Васко Василев – Базилио, с който той ще отбележи 40 години на сцената.
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
“Борис Христов – Посланик на българската песен” – така е озаглавен концертът на оперният певец Пламен Бейков и на пианистката Божена Петрова, който ще се състои тази вечер в Първо студио на БНР. “ Програмата е опит за реконструкция на творческите..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма..