Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната в Украйна

Унгария се присъедини към доставката на снаряди от ЕС за Украйна

Володимир Зеленски с Рафаел Гроси
Снимка: БГНЕС

Украинският президент Володимир Зеленски е заявил пред ръководителя на Международната агенция за атомна енергия Рафаел Гроси, че безопасността на атомната електроцентрала в Запорожие не може да бъде гарантирана, докато руските войски не я напуснат. Русия държи като "заложник" най-голямата атомна централа на Украйна и в Европа, за да я използва за радиационно изнудване, подчерта Зеленски, цитиран от REUTERS.

Съветът за сигурност на ООН отхвърли изготвената от Москва резолюция, в която се призовава за независимо разследване на „саботажа“ на газопровода "Северен поток" от Русия до Германия през септември 2022 г., предаде AFP. Западните държави обвиниха Русия за експлозиите под Балтийско море през септември миналата година, но Кремъл обвини Запада в саботаж. Резолюцията получи три гласа, като Китай и Бразилия подкрепиха Русия, а останалите 12 членове се въздържаха. Според изданието Politico западните страни готвят от 1-ви до 30-ти април бойкот на работата на Съвета за сигурност на ООН, който ротационно преминава под прредседателството на Русия. Стратегията ще бъде поне 7 страни от 15 членния състав на Съвета да бойкотират заседанията чрез липсата на кворум за вземане на решения.

Междувременно Унгария и още четири държави, сред които и Полша, се присъединиха към инициативата на ЕС за доставка на снаряди за Украйна, става ясно от публикация в сайта на Европейската агенция за отбрана - EDA. Така вече 22 държави от общността и Норвегия се задължават да доставят 1 млн. снаряди с различен калибър за Украйна през следващите 12 месеца. Извън инициативата на този етап остават България, Ирландия, Словения, Латвия и Дания.


По публикацията работи: Марта Рос

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Френски учени ще проучват културното наследство, съхранено в "Етъра"

Учени от Сорбоната ще проучват културното наследство в Регионалния етнографски музей на открито "Етър", информира БНТ. През март, т.г., френските учени, съвместно с експерти от РЕМО "Етър" ще проучват интересни за тях елементи от съхраненото..

публикувано на 07.02.25 в 18:05

Депутатите са разделени около идеята за таван на цените

Идеята за таван на надценките на основни хранителни продукти все още не е обсъждана с партньорите в управляващата коалиция. Според премиера Росен Желязков, пряка намеса на държавата на пазара на основните стоки от потребителската кошница е..

публикувано на 07.02.25 в 16:50

България и Франция ще отбележат 60-годишнината на своето акедемично сътрудничество

Председателят на Българската академия на науките (БАН) Евелина Славчева се срещна с посланика на Франция в България Жоел Мейер. Разговорът в Академията е била посветен на подготовката за съвместното отбелязване на 60-годишнината от подписването..

публикувано на 07.02.25 в 12:27