Раздвижване в туристическия сектор отбелязват туроператорите. Българите все повече пътуват, все по-често в чужбина и то с цел туризъм. През първия месец на годината малко повече от половин милион наши сънародници са се отправили зад граница, което е ръст с цели 7,2 спрямо 2022 г., по данни на Националния статистически институт. Кои са любимите ни дестинации? На първо място това са Турция, Гърция, Сърбия и Румъния, следвани от Република Северна Македония, Германия, Австрия, Испания, Италия и Обединеното кралство. Междувременно, към 10-15% са се качили цените на туристическите пакети, а според някои туроператори повишението е още по-голямо и се движи между 20 и 40%.
Това обаче не се отразява особено на желанието на българина да пътешества по света. „Доходите на хората започнаха да се повишават, което е добре за всички“- казва Павлина Илиева, председател на обединение "Бъдеще за туризма" в интервю на Пламен Коцев от БНР - Видин. "Това, което ни се случва тази година не ни се е случвало досега. Колегите могат да ви споделят, че сега надминават дори и 2019 година, като обем от туристи“- твърди Илиева и добавя:
"Хората искат да пътуват и нещото, което ги движи, това е любопитството и желанието за мобилност. И докато има такова желание, ние ще продължим да съществуваме и да работим. Хубавото е, че отмина ситуацията с Covid-19 и мисля, че тази година ще има доста по-голямо движение на хората, независимо дали е в България или в чужбина. В тази връзка мисля, че 2023 ще е доста по-успешна, гледаме с надежда към нея.“
По време на пандемията туризмът беше един от най-ощетените сектори, заради ограниченията и санитарните мерки. „Успяхме чрез няколко програми да бъдем подпомогнати, за да можем да възстановим сумите на клиентите, които дължахме през 2020 г., тъй като ни затвориха по време на Covid-19. Така че браншът успя да стъпи на крака“, казва Павлина Илиева. И още:
„Целите на пътуванията са туризъм, като това, което виждаме в момента, са все повече чартърни пътувания и далечни дестинации. Тази година имаме бум на круизните пътувания. Този голям ръст може би се дължи, на това, че става дума за нов продукт, нов начин на пътуване за българина. Досега не е имало такъв интерес към тези морски и речни круизи. Това е нещо ново за нашия пазар.“
Съдейки по резултатите през първите два месеца на 2023 г., туроператорската фирма на Пресиян Лозанов очаква двоен скок спрямо 2022-ра. „А цените са между 20 и 40% по-високи от миналата година“ – казва Лозанов и допълва:
"Определено има скок в търсенето на пътуванията от страна на българите. Те са повечето с цел туризъм, като по-интересното е, че започва да расте интересът към екзотичните дестинации, като Занзибар, Малдиви, Мексико, Доминикана, Куба. Сега Тайланд стана супер популярен. Разбира се, масовите дестинации продължават да са приоритет - това са Египет, Тунис, Италия, Гърция, но е засилен интересът и към екзотиката ... Със сигурност вече не се усеща това, което беше миналата и по-миналата година и го няма този застой, който беше преди“, заключава Пламен Лозанов.
Още по темата:
Съставил: Венета Николова /по интервю на Пламен Коцев, БНР-Видин/
Снимки: личен архив
Хубавите есенни дни са прекрасно време за разходка сред дюкянчетата на Самоводската чаршия във Велико Търново. Чаршията възниква в средата на XIX век, когато на улицата излагат своята продукция земеделци от околните села. Появяват се и занаятчийски..
Те радват окото, сбъдват желания и лекуват. Хиляди пясъчни колони, малки и големи, наподобяващи хора, растения или митични животни, са осеяли обширна територия от 50 кв. км в околностите на град Варна. Произходът им до ден днешен не е напълно..
Стари български села с уютни къщи за гости, тишина, разходки сред природата и вкусна домашна храна. Селският туризъм се превръща в предпочитан форма на отдих, особено сред семейства и млади хора, които избират природосъобразния начин на..