Работа на две места, домакинство, съпруг, дете и куче – това е ежедневието на Ненка Рашкова в Германия. Както повечето българи в странство, младото семейство решава да напусне България по съвсем прозаични причини:
„Напуснахме я преди 4 години, защото не откривахме възможности и бяхме в период с кредити, както всяко българско семейство. В Германия решихме да заживеем, защото съпругът ми получи предложение за работа и се установихме тук два дни след като прекрасният ни син навърши 1 годинка. Трудностите, с които всеки българин в чужбина се сблъсква в началото са, че не знае езика, всичко е непознато, няма приятели, познати, на които да се обади, всичко трябва да прави сам“ – разказва събеседничката ни.
Любовта между Ненка и съпруга ѝ Радо пламва от пръв поглед. Тя е толкова силна и истинска, че младото момиче напуска работата си в IT-сектора в България и се впуска в едно необикновено приключение:
„Той беше международен шофьор и установихме, че връзката от разстояние не може да просъществува, затова тръгнах с него на път. За 1 година обиколих над 14 държави, имах много интересни преживявания - както хубави, така и лоши, но хубавите спомени надделяват. А след тази една година, точно на Голяма Богородица, ние установихме, че тръгнахме двама, а се прибираме трима.“
В България Ненка Рашкова получава отлично образование. Тя е счетоводител и специалист по „Хидрогеология и инженерна геология“. В Германия (Mariazell, Baden-Württemberg, Germany) обаче работи в местна кетъринг-фирма, а три пъти седмично и във фирма за почистване. „Дойдох в Германия да чистя, но се чувствам отлично“, – със смях признава тя.
Тук, далеч от България Нани, както я наричат всички, преоткрива и любимото си хоби – да изработва най-разнообразни сувенири и удивителни картини от конци.
„Случката е много интересна – разказва Ненка Рашкова пред Десислава Семковска от Радио България. – Реших да ушия гоблен на св. Мина, при което наша съседка, германка, ме видя, попита какво правя и след това ме помоли да ѝ избродирам семеен портрет. Моята бродерия се нарича 3D, тя е изпъкнала и доста се различава от обикновените гоблени, тя е начин да изразя себе си.“
Красивите творби на Ненка притежават десетки хора от всички кътчета на света, а най-голямото удовлетворение за майсторката идва от подкрепата на семейството и благодарностите и снимките, които изпращат клиентите. „Това ми носи стимул и удоволствие да изработвам все повече неща и да бъдат все по-разнообразни“ – казва тя.
Макар и далеч от родината, Ненка Рашкова следи ситуацията у нас:
„Случващото се в момента в България за мен е една трагедия. Между нас, българите, живеещи в чужбина, има една приказка, че България ни е изгонила от родината ни. Но реално не България, а нашите управляващи ни изгониха. Когато бях ученичка, всеки питаше: „Къде ще кандидатстваш?“, „В кой университет ще отидеш?“, а сега разговорите между младите хора са: „В коя държава ще отидеш?“. Съжалявам за България, много красива държава е, но за мен лично всички тези управляващи трябва да напуснат парламента и да дойдат едни нови хора, които наистина да мислят за бъдещето на българина, а не само как да придобият собствена облага.“
Младата жена признава, че не поддържа връзка с други българи в Германия.
„Поговорката „Бягай далеч от българи в чужбина“ ние я усетихме. В началото, когато заживяхме тук, имахме контакт с много българи, но някак си нашето мислене в странство се променя, ние не си помагаме, не сме задружни и когато някой постигне нещо, другият гледа как да извлече полза, появяват се конфликти, затова решихме да бъдем самостоятелни. Имаме един приятел, който живее близо до нас и поддържаме контакт само с него.“
Тъгувате ли за България?
„Не – категорична е Ненка Рашкова. – Колкото и грубо да звучи, тъгувам само и единствено за моите роднини. Всеки път, когато се приберем за почивка лятото, ние сме разочаровани. Просто тук, в Германия, се реализираха всички наши мечти и тъгата за България изчезна.“
Снимки: Картини от конци
Макар и дошли с призванието да въздигнат нашия свят, избраните не само следвали предначертания им път, но и рискували да не разкрият докрай себе си заради святия за тях дълг към Отечеството. Сред тези възрожденски българи бил Христо Цокев, останал..
От шумните кухни на лондонските ресторанти със звезди "Мишлен" до скрито в дебрите на Родопа планина селце, пътят на Петко Шаранков е пълен с обрати и изненади. След като живее дълги години в Лондон, където усвоява тънкостите на европейската..
Писател, герой от Втората световна война, летец, журналист, режисьор и дипломат – личността на Ромен Гари (1914-1980) е многопластова и енигматична. А България заема специално място в живота и творчеството на един от най-четените френски автори. В..