Представителите на българската диаспора в Молдова са съпричастни към изборите в прародината. Там живеят около 65 хил. българи, а това е около 2 % от населението на страната - основно наследници на преселниците от България от началото на 19-и век.
Българските граждани в Молдова отдавна са запознати с условията за гласуване и активно попълват и подават онлайн своите заявления да участие в изборния процес - на хартиен носител документът се попълва само при гласуване на място в сградите на Посолството и Консулската служба в Кишинев и Консулството в Тараклия.
8 са избирателни секции, където сънародниците ни в Молдова избират състав на българския парламент – освен в Кишинев и Тараклия, се гласува в градовете Твърдица (Твáрдица) и Кахул, както и в населените места от Автономното териториално образуване Гагаузия в Молдова – село Копчак, градовете Комрат, Чадър-Лунга и Вулканещи. Като точните адреси са публикувани на страницата посолство ни в молдовската столица, както и на сайта на МВнР.
Една от секциите, с най-активни избиратели е тази в Твърдица, град с компактно българско население. "Хората с българско гражданство са около 5 хиляди, затова се открива такава секция" – обяснява ни Алла Кара, жител на Твърдица и ръководител на местния Музикален колеж, в който се изучава българската фолклорна традиция:
"Ние се опитваме да информираме хората да не забравят, че трябва в този ден да се явят и да гласуват. Да, идват, има добра организация. Изборната секция се организира в сградата на кметството и в нашия район тук също има и други изборни секции - в град Тараклия е по-голямата. Хората се интересуват и се вълнуват като наближат избори, после следят резултатите, има и много емоции покрай тях – някои са щастливи, други разочаровани. Хората се надяват на по-добър живот."
А подобряването на живота си избирателите от Молдова свързват с надеждата за по-активна държавна политика спрямо българската диаспора зад граница.
Снимки: glaspress.rs, Гергана Манчева
Изключително притеснително е, че България продължава да държи най-голямата си компания, която е част от критичната инфраструктура на страната - "Лукойл-Нефтохим", в ръцете на държава, която я е обявила за неприятелска, а именно Русия. Такова мнение..
Икономисти и финансисти инициираха петиция с искане да не се отлага подаването на заявление за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас и такъв да бъде поискан не по-късно от февруари. "Ако не се предприемат..
През нощта облачността ще се увеличава. В низините и котловините, след временно подобрение на видимостта, ще се образува мъгла или ниска слоеста облачност. Ще духа слаб вятър от изток-югоизток. Минималните температури ще бъдат между минус 2°..
Празнично и с почит към 143-ата годишнина от рождението на Владимир Димитров – Майстора, Градската художествена галерия в Кюстендил връчва Националната..
"Ако го няма твойто вино лудо, животът няма да е чудо!" – строфата е от песен, посветена на един от най-старите и почитаните празници по нашите земи –..
В „България днес“ на 31 януари ви предлагаме хроника на събитията с балкански адрес от седмицата, както и актуална информация от българските общности зад..