С напредването на изборния ден в Лас Вегас, щата Невада, се увеличи и желанието на сънародниците ни там да гласуват, научаваме от репортажа на сътрудника ни отвъд Океана Мария Самичкова. Над 200 човека са гласували до обяд, казва Венцислав Георгиев, член на избирателната комисия, която обработва документите в българското бистро, където се провежда вотът. По думите му, проблеми с машината за гласуване са наложили на няколко пъти да се премине към гласуване с бюлетини, но след това са се връщали отново към вот с машина, тъй като е по-бързо и хората предпочитат този вариант.
„Най-голяма активност тук съм виждал на парламентарните избори на 4 април 2021 година, когато гласуваха близо 800 българи. Това пак не е особено висока активност, на фона на броя български емигранти във Вегас- над 7 хиляди, т.е. около 10 %. С всеки следващи избори желанието за гласуване намалява“, казва Георгиев за Радио България.
Симеон Ангелов също живее повече от две десетилетия в Америка. Близките му са в България и той всеки път гласува с надеждата за промени, защото, „която и партия да дойде на власт, животът на средностатистическия българин не се променя“. Дали ще се върне в България един ден?
На територията на Съединените щати се гласува в 56 секции, а посланикът ни Георги Панайотов призова българите отвъд Океана към действие: "Демокрацията се крепи на избирателната активност и аз призовавам всички български граждани да упражнят правото си на глас, защото по този начин техният глас ще има значение. Ако не отидат да гласуват, няма да бъдат чути."
Посланик Панайотов разясни и кога могат да се очакват първите резултати от гласуването в Америка:
"Ние не чакаме да затворят всички секции на територията на САЩ, за да уведомим какви са резултатите, а всяка секция, когато приключи работата, уведомява Централната избирателна комисия какви са резултатите и чака потвърждение от ЦИК за това, че те са подадени по коректен начин и едва след това се разпуска секционната избирателна комисия", посочи дипломатът пред кореспондента на БНР Младен Петков.
Текст: Елена Каркаланова /по репортажи на Мария Самичкова и Младен Петков/
Снимки: Мария Самичкова
Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..
Едно съвсем младо българско училище зад граница стана част от пилотния етап на Националната програма " Неразказаните истории на българите " на Министерството на образованието и науката, стимулираща изследователските умения на българчетата от неделните..
Проф. д-р Иво Цветанов записа името си в историята на Илинойския университет като първият носител на наградата за трансплантации "Енрико Бенедети". Новината съобщи генералният ни консул в Чикаго Светослав Станков. Наградата на проф. Цветанов е..