Ситуационен център "Отворени врати", който от началото на войната в Украйна през 2022 г. непрестанно подпомага украинци, живеещи у нас, продължава да развива и задълбочава една от каузите си – обучението по български език, предназначено за украинските бежанци.
"Още в първите дни, в които ситуационният център започна работа, една от неговите цели беше да съдейства на бежанците да започнат да учат български език. Разказахме това пред различни медии, включително и БНР. Много доброволци се отзоваха и дойдоха в нашия център – припомня координаторът в Украинския образователен център в София Елена Волкова – Тези уроци продължават и до днес, а благодарение на тези хора, много от децата вече спокойно говорят на български. Освен с доброволците, децата учат български и още два пъти седмично, заедно с учителки от Украйна."
Засега обучението протича по учебници и учебни помагала, предоставени им от Изпълнителна агенция за българите в чужбина.
Проектът под името "Обичта говори български" ще позволи на 100 деца от Украйна да посещават уроци по български език два пъти седмично през цялото лято. Екипът на Ситуационен център "Отворени врати" се надява до 15 май да съберат чрез дарения необходимата за тази дейност сума от 6000 лева. Целта е да се улесни премахването на езиковата бариера пред украинските деца и те да общуват по-лесно със своите връстници у нас, както и да се интегрират пълноценно в българското общество.
„Някои от родителите са взели решение от следващата учебна година децата им да бъдат записани в български училища – отбелязва Елена Волкова. – Те са наясно, че е напълно възможно, за съжаление, войната да не бъде прекратена и да им се наложи да останат в България.“
Украинският образователен център продължава работа и по още една от непосредствените си задачи – превръщането му в първото българо-украинско средно училище. По каква методология и учебници ще се преподава в него, все още не е уточнено. В момента децата се обучават присъствено в сградата на центъра, по украинска програма в онлайн формат.
Снимки и видео: Ситуационен център "Отворени врати", личен архив
На 13 февруари радиата по света говорят за климата – темата е акцент в Световния ден на радиото. "Въздухът ни прави равни и свободни" – мнението е на климатолога проф. Георги Рачев, с когото в "България днес" говорим за климатичната..
През следващото денонощие, над по-голямата част от страната, облачността ще се задържи значителна с временни разкъсвания. През нощта, в повечето райони ще бъде почти тихо. Сутринта на отделни места ще има намалена видимост. В петък , 14..
По примера на Хърватия, последвана от Гърция, Румъния, Словения, Северна Македония, Черна гора и Босна и Херцеговина, и в България четири организации обявиха 13 януари за ден без пазаруване в големите търговски вериги заради високите цени...
Световният ден на радиото – 13 февруари, тази година е посветен на климатичните изменения. Изборът не е случаен – 2025 г. е определена от Парижкото..
Партия "Възраждане" се обяви срещу продажбата на Украйна на двата руски реактора, предназначени за АЕЦ "Белене". "АЕЦ "Белене" е един от..
В Световния ден на радиото, който преминава под мотото „Радиото и климатичните промени“, разговаряме за това как екологичните предизвикателства на..