"Мисля си, че българският фолклор е в кръвта ни, той ни е генетично заложен" – така започна разговорът ни с една родолюбива българка накрай света, която успява да приобщи поколения сънародници към народните ни танци и традиции. От десетина години Соня Арабаджиева живее и работи в австралийския град Мелбърн. Тя е основател и ръководител на "Българи" – най-големият нашенски фолклорен ансамбъл в Тихоокеанския регион, наброяващ над 30 души. Преди да се установи в Австралия, Соня е живяла дълги години в Нова Зеландия, където пък основава група "Български рози".
Оказва се, че фолклорът е нишката, която свързва българските общности в тази част на света с далечната родина. Неслучайно във всеки по-голям австралийски град има нашенска фолклорна група. "В Мелбърн имаме още една група – "Хоро", в Бризбън е група "Здравец", в Аделаида е "Китка", в Пърт е "Вито хоро", а в Сидни са "Български ритми". Отделно имаме "Български рози" в Нова Зеландия", изрежда с нескрита гордост Соня. Казва, че всяка репетиция с групата ѝ я зарежда с невероятна енергия. И още:
"Аз мисля, че в тази група идват всички хора, които имат големи любящи България сърца. Мисля, че ние в тази група, открихме своите души – сестри. Хората в група "Българи" са моето второ семейство. Уникален е климатът и приятелските отношения, които ни свързват. Заедно с любовта към родината и към родния фолклор, ние наистина правим чудеса! И да, ние отделяме време и средства, и то много, за да живеем с българския фолклор накрай света!"
Соня танцува от 5-годишна. Преминала е през всички детски и юношески състави в родния ѝ град Кюстендил. Повече от 23 години тя работи като начален учител в България, но през 2005 г., заедно със семейството си, емигрира в Окланд, Нова Зеландия. По-късно се премества да живее и работи в Мелбърн. Групата "Българи", която тя основава и ръководи, редовно представя България на местни фолклорни фестивали в Австралия. Заедно с още няколко наши сънародници зад океана, през 2019 г. Соня организира Първия Общобългарски фестивал на българските дружества, училища и групи за роден фолклор, който се проведе в Мелбърн.
Фестивалът събра на една сцена десетки български танцьори от цяла Австралия и Нова Зеландия. През 2022 г., по повод 50-годишнината от установяването на дипломатически отношения между България и Австралия, в Мелбърн се състоя и второто издание на Общобългарския фестивал. Междувременно Соня и нейните съмишленици от "Българи" не спират да пътуват из континента и да популяризират далечната родина.
"Толкова сме заети, вие не можете да си представите! Има месеци, в които буквално всеки уикенд имаме изява. Това са четири съботи и недели, понякога и петък, ако сме извън Мелбърн. Ние летим, плащаме хотели или пътуваме по 8-10 часа с колите, само и само да излезем на сцена и да покажем на австралийското мултикултурно общество нашите прекрасни красиви български танци, носии, обреди, обичаи… Освен това фолклорна група "Българи" участва всяка година на Националния мултикултурен фестивал, който се провежда в столицата Канбера. И това е наша чест и наша най-висока награда! На тазгодишното му издание отново представихме България, и то в петък вечерта в най-гледаното време с 40-минутна програма, без да спираме, близо 30 човека на сцена, 10 от които – деца", каза в заключение Соня Арабаджиева.
Снимки: Facebook/BulgariInMelbourne, личен архив
Зам.-председателят на парламента на Северна Македония Весна Бендевска е внесла до прокуратурата в Битоля сигнал, че българският културен клуб "Иван Михайлов" в града продължава да функционира, въпреки заличаването му от централния регистър, съобщи..
Македонски българи в САЩ призоваха директора на Народния театър "Иван Вазов" Васил Василев да свали премиерата на пиесата "Оръжията и човекът" от Бърнард Шоу, предаде БГНЕС. Македоно-българската фондация "Гоце Делчев" изпрати писмо до..
Среща на представители от четири клуба на Македонската патриотична организация (МПО) в САЩ и Канада – "Пирин" - Чикаго, "Бистрица" - Синсинати, "Тодор Александров" - Йънгстаун и "Дамян Груев" – Индианаполис, се състоя в Индианаполис. Това съобщи..