След известно отсъствие заради пандемията, 24-ото издание на Международния фестивал за училищен театър на испански език се завърна в София и събра ученици от България, Румъния, Унгария, Чехия, Словакия и Полша. Историята му започва през 1994 в Прага, а целта е учениците да покажат високото ниво на знания по испански език чрез средствата на театъра.
Началото на Фестивала беше дадено вчера, 26 април, в Народния театър "Иван Вазов", като представленията ще се състоят в залата на НАТФИЗ, на 27 и 28 април.
На откриването присъства вицепрезидентът на България г-жа Илиана Йотова, която поздрави учениците за ентусиазма и желанието да правят театър на чужд език и отправи специални благодарности към учителите по испански за отличната езикова подготовка, която дават на децата и която им позволява да участват в подобни фестивали в България и по света.
"Благодаря за поканата да открия Международния фестивал за училищен театър на испански език, един от най-красивите, забележителни и пъстроцветни празници тази пролет в България, – каза в обръщението си вицепрезидентът на България Илиана Йотова. – Изключителна вест е за нас, че след прекъсване от няколко години заради тежката криза с Covid-19 с много ентусиазъм и амбиция отново ще присъстваме на този чудесен фестивал. Тъй като сме на театрален фестивал, позволете ми да започна с нещо нетрадиционно: "Възможно ли е една маймуна да предрича миналото и настоящето и да бъде театрален герой? Да предскаже бъдещето, след като получи два реала от този, който иска да го предскаже?" Сигурна съм, че мнозина от вас вече разпознаха чудесния епизод от 25 глава на "Дон Кихот" на Мигел де Сервантес. Още преди пет века гениалният автор е съзрял ролята на театъра и ни кара да се замислим дали това, което пресъздаваме в театъра е само една измама и само едно желание, или е нещо истинско от човешкия живот? Позволете ми да се обърна към вас и да ви поздравя с мъничко завист, че можете да учите този прекрасен език, да познавате огромното литературно богатство, особено театъра. Поздравявам и вас деца, че ставате приемници и разпространявате една голяма световна култура. Няма нищо по-хубаво от това младите хора да се познават и да създадат една мрежа от контакти на основата на езика и културата, в която съм убедена, че са влюбени."
Посланикът на Испания в България Алехандро Поланко изтъкна ползотворната работа между испанското посолство и Министерството на науката и образованието в България, като подчерта, че е бил подновен двустранният договор за сътрудничество в испаноезичните паралелки в България.
"Поздравявам всички ученици и учители за добрия избор. Да учиш испански е гаранция за успех защото освен културното изражение на владеенето на този език, той има икономическо и социално значение."
Проф. доктор Сашо Пенов, служебен министър на образованието, също изпрати поздрав до участниците в театралния фестивал, в който посочва, че форумът е доказателство за знанията, любознателността и интелектуалното израстване на учениците.
Специално за събитието в София пристигна Мария дел Анхел Муньос, генерален директор по Планиране и управление на образованието в Испания. Тя изтъкна огромния успех на програмата за чуждоезиково обучение в България и подчерта значението на театъра като начин на споделяне на преживявания и мост към различни култури.
Програмата на фестивала започна с представлението "Нормалното семейство", от Мария Паола Гонсалис Сепулведа. Преди няколко години тя е била преподавател по испански език в Дупница. Престоят ѝ в България и опознаването на българската действителност са я подтикнали да напише пиеса за едно българо-испанско семейство, на което се случват всякакви забавни неща. Пиесата е спечелила първа награда от Националния конкурс за театър на Испански език във Варна.
Международният фестивал за училищен театър на испански език се организира със съдействието на Отдела по образование към испанското посолство в България и Столичната община.
Снимки: Facebook/IlianaIotova
Кога последно посетихте музикален клуб? Забелязахте лицата на хората там? Бяха различни, нали? – именно това ще се опита да ни покаже и изложбата "Лицата на нощна София", която се открива на 16 януари в сърцето на града – в новото пространство на..
Връзката между България, "Мустаците на Дали" и Пикасо е тема, която би могла да остане широко дискутирана в следващите няколко години, а може би и десетилетия. Причината за това не е свързана нито с новите технологии и изкуствения интелект, нито с..
Най-новият проект на режисьора Стефан Командарев - "Блокова вселена", е един от 35-те селекционирани на най-важния световен форум за филмови копродукции Berlinale Co-Production Market. Всяка година кандидатите са стотици, селекцията е няколко..
Фестивалът Sofia MENAR представя филми, посветени на изкуството, в селекция, озаглавена MENARt (MENAR+Art), съобщава БТА. На 25 януари, в..
Българският филм "Не затваряй очи" е отличен с пет награди на Christian Film Festival в САЩ, съобщи БТА, като се позова на продуцентите. Продукцията е..