Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фестивал на чипровския килим разкрива техниките на тъкачното изкуство

3
Снимка: Facebook / festivalcarpets

От 29 април до 1 май, на централния площад "Чипровско въстание" в Чипровци, местни килимарки ще показват на станове на открито как се изработва прочутият чипровски килим. Признат от ЮНЕСКО за световно културно наследство, килимът е известен в цял свят с изтъканите в неговите две лица геометрични фигури на хора, животни и птици в пъстри цветове. 


В рамките на фестивала ще се проведе лекция на тема "Канатицата – символика и разпространение“, а също и инициативата „Довърши картината“, започната от художник. Тя ще изобразява жена, която тъче килим на чипровски стан, а гостите, които желаят ще я довършат, докато гледат на живо как тя изработва килима. Организаторите са планирали също конкурс за детска рисунка с мотиви от чипровския килим, както и международен турнир по шахмат за купата на община Чипровци.


В празничната програма участват рок групите „Ахат“ и „Конкурент“, както и духовите оркестри „Балканци“ и „Вършец мюзик“ и др. Танцьорите от фолклорна формация „Асти денс“ ще представят спектакъла „Разходка из България“.

Снимки: Facebook / festivalcarpets, Facebook / ChiprovtsiMunicipality

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Градска естетика и поминък, свързан с морето – животът в древния град Анхиало, днешно Поморие

Курортните селища по Българското Черноморие могат условно да се разпределят в две категории – съвременни, забележителни със своите шумни и многоцветни улици, а във втората категория попадат достолепните пристанищни градове, с многовековна история,..

публикувано на 02.09.24 в 09:45

В миналото траханата е била защитa срещу глада, а днес – срещу загубата на памет

На 3 август 2024 г. на площада в село Пелевун, община Ивайловград, се провежда първият по рода си Празник на траханата в България. Събитието, свързано с родовата памет, кодирана в традиционната българска храна като дар от природата, е по идея на..

публикувано на 02.08.24 в 09:20
Снимка: Регионален етнографски музей - Пловдив

Регионалният етнографски музей в Пловдив помага за възраждането на древния занаят плъстене

Изделия, изработени от вълна, вдъхват усещането за вътрешен уют и топлина в посетителите на пловдивския Регионален етнографски музей, връщайки ги във времена, когато номадите прекосявали просторни територии със своите стада. И тъй като никъде не се..

публикувано на 13.07.24 в 10:25