Панагюрското златно съкровище ще бъде включено в изложбата "Лукс и власт: от Персия до Гърция" в Британския музей в Лондон, която проследява връзката между богатството и политиката през първото хилядолетие преди новата ера. Откриването на експозицията ще се състои на 4 май и в продължение на три месеца ще може да бъде разгледана от гостите на музея.
Панагюрското златно съкровище датира от края на IV-началото на III век пр.Хр. и се състои от девет съда (фиала, амфора и ритони), по чиито външни стени са изобразени сцени от трако-гръцкия пантеон. Смята се, че всеки от съдовете е използван за пиршества и религиозни тайнства и ритуали, свързани с тракийската митология.
На 1 февруари Православната църква чества свети мъченик Трифон – древнохристиянски проповедник, лечител, чудотворец завършил живота си като мъченик. Празникът е известен у нас като Трифоновден. Св. Трифон се ражда около 225 г. в..
През 2024 г. Националният исторически музей (НИМ) проведе изследвания на 22 археологически обекта. През сезона са открити над 1400 артефакта от праисторията до Средновековието, като най-значимите са показани в специална експозиция " Древни находки...
В първия епизод на "Мост на вярата" гостуваме на Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний . Пред Дарина Григорова и Александра Карамихалева той разказва за социалната функция на Българската православна църква и взаимодействието ѝ с..
На 10 февруари Православната църква чества свети свещеномъченик Харалампий Чудотворец. Свети Харалампий пострадал в началото на III век, при..
Всяка година на 10 февруари – празникът на свети Харалампий, епископ Магнезийски се отбелязва с особена тържественост в едно малко, но сплотено в..
На 11 февруари Православната църква чества паметта на Свети свещеномъченик Власий, еп. Севастийски и свети мъченик Георги Софийски Нови...