Вече 10-ти ден ултрамаратонецът със световна популярност Краси Георгиев живее в самоизолация в стъклена клетка в центъра на София. Тя е символ на дигиталната клетка, в която съвременният човек поставя сам себе си, ставайки подвластен на социалните мрежи. Уникалният социален експеримент има за цел да изследва промените, които предизвиква изолацията у съвременния човек на психологическо и физическо ниво. И както при много от предизвикателствата, които прави пред себе си маратонецът, и този път има благотворителна цел – събиране на средства за "Превенция на зависимостите". Проектът има за цел да осъществи ранна превенция във възрастовите групи 11-14 г. и 14-18 г., които са най-уязвими към зависимости.
"Този път събираме пари за хора, които са изключителни - занимаваме се с превенция на всякакви зависимости, като се започне от дигиталните. Знаете, дигиталните зависимости при малките, но и не само при тях- всеки е зависим от някаква социална мрежа, а оттам те прерастват към хазарт, наркомании и т.н. Аз съм минал през доста тежки неща и знам какво е човек да е зависим от нещо. И затова този път реших, че това е кауза, на която си заслужава да обърнем внимание" – каза Краси Георгиев в телевизионно интервю преди да влезе в стъклената клетка, където живее от повече от седмица.
Същността на социалния експеримент "В клетка от стъкло"
В рамките на 15 дни Краси Георгиев се поставя доброволно в пълна социална изолация, но същевременно е пред погледа на цялото общество. Три от стените на контейнера, оборудван единствено с пътека за бягане и матрак, са напълно прозрачни. Малка зона от него, предназначена за естествени нужди, остава закрита. Конструкцията е на височина два метра и половина от земята и е поставена на едно от най-оживените места в София - пред НДК. Сам със себе си и времето в центъра на столицата, Краси вижда всичко, случващо се около него, но не може да осъществява вербален контакт с никого. Само веднъж на денонощие, за половин час влиза в контакт с аудиторията за сесия с въпроси, отговори и поставяне на допълнителни предизвикателства към него. В клетката отпразнува дори своя рожден ден, като десетки софиянци го поздравиха с транспаранти, балони и окуражителни послания в социалните мрежи.
Екип от водещи специалисти следи отблизо физическото и психическото състояние на ултрамаратонеца, като впоследствие ще направят анализ на данните преди, по време и след изолацията.
На този етап кръвните показатели на Краси отчитат, че той е под голям стрес, но наблюдаващите го психолози смятат, че дискомфортът в състоянието му е временен.
"Абсолютният дискомфорт на изолация, че уж вижда всичко и е в живота, а той не е, както всеки един от нас прави и се самонаказва по този начин. Това е каузата, към която се стремим – да привлечем внимание, да се наберат средства за превенция срещу зависимости", напомни Албена Ненкова от екипа на маратонеца пред БНР– Радио София.
Краси Георгиев се впусна в предизвикателството без предварителни очаквания и с думите: "Не обичам да съм затворен, но се надявам главата ми да издържи".
"Човек трябва да се предизвиква, защото животът е миг, който минава покрай нас и ако не правим интересни неща, които ни харесват, защо живеем. Знаете, аз правя всичко за благотворителност и ако мога да помогна на някого с това, което правя, защо не" – мотивира се Краси Георгиев.
Вижте още:
Съставил: Елена КаркалановаСнимки: БТА
България излезе от дълга политическа дрямка – 81 дни след шестия поред предсрочен парламентарен вот Народното събрание избра 105-ото правителство на страната. 125 депутати подкрепиха коалиционния кабинет, скрепен със споразумение между три от..
"Шенген" е най-знаковата дума в България за изминалата 2024 г. С 37% от гласовете люксембургското село, което е нарицателно за свободното придвижване на хора и товари в ЕС, оглави класацията в провежданото вече за четвърта година проучване от..
Министерството на външните работи не смята да разрешава "бърза писта" за издаване на визи за чуждестранни студенти от трети страни - мярка, за която силно настоява Съветът на ректорите в България. Във връзка с приемането на страната в Шенген..
На 25 януари тази година Българското националното радио ще отбележи своя 90-годишен юбилей. Празникът на Старата къща ще бъде съпроводен от различни..
Докато зимата сковава природата, скрити в убежищата си, защитени от студа и заплахите навън, костенурките спят зимния си сън. Но какво се случва с тях..
Историческо и празнично е настроението в Старата къща в края на месец януари. На 25 януари БНР официално ще отбележи своя 90-годишен юбилей с връчването на..