Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отдаваме почит на просветителите Св. св Кирил и Методий

Снимка: Facebook /Art Complex Anel, Sozopol

С множество прояви в страната и сред българските общности в чужбина на 11 май се чества паметта на светите солунски братя Константин-Кирил и Методий. Двамата просияли през IX век. Наричаме ги славянски просветители, защото дали просвета на славянските народи, като създали азбуката глаголица за славянския език. Тяхното дело започнало от мисията във Великоморавия е успешно продължено и развито от учениците им сред българските славяни. Постепенно новата писменост и книжнина са разпространени сред други славянски народи, чрез новата азбука кирилицата. Така за първи път официално с благословията на римския папа и на останалите поместни църкви е преодоляна догмата християнството да се разпространява само на латински, гръцки и староеврейски език.

От епохата на българското възраждане още преди възстановяване на  държавната си самостоятелност българите почитат 11 май, като национален празник на своята книжнина и просвета.

Папа Йоан Павел II обяви през 1980 г. св. св. Кирил и Методий за небесни покровители на Европа, а с енцикликата „Slavorum Apostoli“ определи делото им като духовен мост между културните и религиозни традиции на Източна и Западна Европа.

Вижте още:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Четници от ВМОРО, Илинденско-Преображенското въстание

Преди 131 години в Солун български интелектуалци основават ВМОРО

Датата 23 октомври, която запознатите с македонските дела свързват с основаването на ВМОРО/ВМРО преди 131 години в Солун, вече 17 години се чества в Северна Македония като държавен празник и е неработен ден в страната. Тази несъмнено важна за..

публикувано на 23.10.24 в 10:15

Чешма Елия в Никопол е покрита с нежни любовни строфи

Наричат Никопол "градът на вековете" заради неговата хилядолетна история. Той възниква като селище още през 169 г. по времето на римския император Марк Аврелий. През 629 г. византийският император Никифор III Фока преименува града на Никополис, което..

публикувано на 19.10.24 в 09:50

Фалшифициране на исторически и културни ценности "замърсява" науката

Дали сред експонатите в музеите могат да попаднат и някои фалшификати, дотолкова добри, че да не отстъпват на оригиналите – по тази тема се носят слухове и се правят спекулации, но в момента цяла поредица от исторически фалшификати гостуват като..

публикувано на 18.10.24 в 09:25